Nowoczesne techniki i bezpieczeństwo pacjenta przy operacji zaćmy
Zaćma jest jednym z najczęściej występujących schorzeń w obrębie narządu wzroku. To podstępna i niezwykle niebezpieczna choroba, która nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, włącznie z utratą wzroku. Schorzenie najczęściej dotyka osób starszych i jest wynikiem naturalnych procesów starzenia się organizmu. Na szczęście zaćma to nie wyrok - dzięki nowoczesnej technologii i postępowi medycyny można ją całkowicie usunąć. Zastanawiasz się, czy operacja zaćmy jest bezpieczna? Wyjaśniamy to w naszym artykule.
Czym jest zaćma? Przyczyny zaćmy
Zaćma, nazywana również kataraktą, to choroba soczewki oka polegająca na jej postępującym zmętnieniu. Schorzenie rozwija się, gdy soczewka, która jest naturalnie przezroczysta, traci swą przezierność i staje się żółta lub brunatna. Tym samym soczewka przepuszcza do oka mniej promieni świetlnych i traci swe naturalne zdolności akomodacyjne, co prowadzi do upośledzenia wzroku. Zaćma może być wrodzona lub nabyta. Najczęściej jest ściśle powiązania z procesami starzenia się organizmu i towarzyszącym temu zaburzeniom metabolicznym, ponieważ najczęściej dotyka osoby po 60. roku życia (zaćma nabyta). Katarakta może również rozwijać się na skutek urazów, takich jak uszkodzenia mechaniczne czy oparzenia okolicy oka. Niekiedy zmętnienie soczewki jest związane z zakażeniem wewnątrzmacicznym, chorobą matki w ciąży lub zaburzeniami chromosomalnymi (zaćma wrodzona).
Najczęstsze objawy zaćmy. Jak rozpoznać kataraktę?
Głównym objawem zaćmy jest stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia. Co może być zaskakujące, w początkowej fazie objawy mogą być łagodne lub niezauważalne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z rozwoju choroby, a istniejące nieprawidłowości są wykrywane przypadkowo - na przykład podczas rutynowego badania okulistycznego. Z czasem postępujące zmętnienie soczewki prowadzi do coraz większych trudności w widzeniu. Może objawiać się to rozmytym obrazem, problemami z dostrzeganiem szczegółów, a nawet zmianami percepcji kolorów. Niektóre osoby mogą doświadczać nadwrażliwości na światło, zwłaszcza w nocy, co utrudnia prowadzenie pojazdów. Charakterystyczne jest również uczucie, jakby patrzyło się przez zamglone szkło.
Leczenie zaćmy - jak wygląda operacja usunięcia zaćmy?
Obecnie jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja: https://eyemed.pl/leczenie-zacmy/. Jak podkreślają specjaliści, nie istnieje żaden lek na zaćmę - środki farmakologiczne dostępne na rynku mogą jedynie zahamować postęp choroby, jednak jej nie zwalczą. Na szczęście katarakta jest chorobą odwracalną. Leczenie odbywa się poprzez zabieg chirurgiczny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. W trakcie operacji chirurg wykonuje mikronacięcie na rogówce oka, przez które usuwa zmętniałą soczewkę i następnie aplikuje w jej miejsce soczewkę sztuczną, idealnie dopasowaną do kształtu rogówki pacjenta.
Czy zabieg usunięcia zaćmy jest niebezpieczny?
Operacja zaćmy to całkowicie bezpieczny i nieskomplikowany zabieg, który pozwala przywrócić prawidłowe widzenie niezależnie od rodzaju choroby, jej umiejscowienia w soczewce czy stadium rozwoju. Sama operacja jest poprzedzona kwalifikacją z precyzyjnymi badaniami, których celem jest dokładna ocena stanu zdrowia pacjenta oraz wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Obecnie operacyjną wymianę zmętniałej soczewki wewnątrz oka na sztuczną można wykonać w każdym, nawet bardzo wczesnym stadium choroby. Skuteczne zabiegi usuwania zaćmy są przeprowadzane m.in. w centrum okulistycznym https://eyemed.pl/. Klinika prowadzi profesjonalną diagnostykę schorzeń oraz leczenie z wykorzystaniem nowoczesnych metod chirurgicznych. W Eyemed codziennie przeprowadza się kilkanaście zabiegów usunięcia zaćmy. Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie, z pełnym zrozumieniem i uwagą. Warto wspomnieć, że centrum okulistyczne w Lublinie wykonuje też zabiegi usunięcia zaćmy w ramach kontraktu z NFZ, co może ułatwić wielu pacjentom dostęp do opieki medycznej.