Universum o prawie do grobu
W dzisiejszym odcinku chcielibyśmy poruszyć temat trudny, często niejednoznaczny i nieoczywisty. Mamy tutaj na myśli prawo do grobu.
Jest to zagadnienie, które nie należy do kategorii problemów, które codziennie spędzają nam sen z oczu. Tym niemniej jest wysoce prawdopodobne, że każdy z nas w którymś momencie w życiu stanie przed decyzją wyboru grobu, do którego przyjdzie nam zorganizować pochówek bliskiej osoby. I wówczas treści, którymi chcemy się dzisiaj z Państwem podzielić, mogą okazać się przydatne.
Na początku warto podkreślić różnicę w rozumieniu słów takich, jak grób, nagrobek, dysponent oraz nienaruszalność grobu, gdyż często zdarza się w rodzinie, że jedna osoba wykupiła miejsce, inna sfinansowała zakup nagrobka, a jeszcze kolejna wniosła prolongatę po 20 latach. I może zaistnieć sytuacja, szczególnie w przypadku złych relacji między członkami rodziny, że każda z tych osób będzie miała poczucie, iż to ona jest dysponentem grobu i to ona ma wyłączne prawo decydować o tym, kto w takim grobie może spocząć, a kto nie.
Abstrahując od definicji, skrótowo przypomnimy, iż grób to miejsce przeznaczone do pochowania szczątków lub prochów osoby zmarłej. Nagrobek, to inaczej pomnik, forma zagospodarowania mogiły. Pojęcie dysponenta grobu nie figuruje wśród terminów, które wprowadzają obowiązujące akty prawne w Polsce. Nienaruszalność grobu można porównać do odebrania zarządcy cmentarza prawa do dysponowania grobem, tj. wskazania go do pochówku lub likwidacji. Dopóki grób posiada ważną opłatę (której wniesienie jednoznacznie wskazuje na sprzeciw wyrażony wobec likwidacji grobu), dopóty zarządca nie może przeznaczyć go na pochówek bez zgody osób uprawnionych do decydowania o tym grobie.
A kim są osoby posiadające to prawo? Wbrew obiegowej opinii, wykup miejsca, jego prolongata czy zakup nagrobka nie dają takiego prawa. Zasadniczym wskazaniem na osoby uprawnione jest ich pokrewieństwo z choć jedną z osób, które już w danym grobie spoczywają. A zatem co warto zapamiętać, nikt nie ma wyłącznego prawa do grobu. Wszystkie osoby spokrewnione z choć jedną osobą pochowaną w danej mogile mają prawo do wspólnego decydowania o dalszych pochówkach i z każdym takim pochówkiem, jak łatwo się domyślić, grono tych osób się powiększa.
Nie ma tutaj zatem znaczenia kto, mówiąc potocznie, płaci za grób. Znaczenie ma pokrewieństwo. Przy czym decyzje o pochowaniu podejmowane powinny być jednogłośnie przez wszystkie osoby dysponujące prawem do pochowania w odniesieniu do danego grobu.
A co, jeśli któryś z członków rodziny, posiadający prawo do grobu, nie zgadza się na pochówek danej osoby w tym grobie? Wówczas albo rodzina decyduje się na inny grób, albo próbuje przekonać do swojej decyzji członków rodziny o zdaniu odmiennym. Ostatnią instancją dla osób, które nie zdołały wnieść sprzeciwu, np. na skutek braku wiedzy o woli dochowania kogoś do grobu, jest droga sądowa.
Choćby dlatego zachęcamy do tego, aby żyć w zgodzie z członkami rodziny, co może zaprocentować pozytywnie nie tylko w momencie ostatniego pożegnania, ale o wiele wcześniej, np. podczas codziennych kontaktów.
Tematyka funeralna nie jest taka prosta, na jaką wygląda. Dlatego, jeśli chcecie Państwo mieć pewność, że o tych i innych kwestiach związanych z ekshumacją czy pogrzebem "ktoś" pomyśli za Państwa, to najlepiej zapiszcie numer do nas w swoim telefonie i jeśli znajdziecie się w potrzebie, po prostu zadzwońcie.
1. Najkrótsza droga to nasz profil na Facebooku: https://www.facebook.com/universumpoznan/
2. Adres e-mail:
[email protected]
3. Telefon, pod którym możecie Państwo zlecić całodobowo usługę przewozu lub w godzinach 7:00 - 20:00 uzyskać kompleksową pomoc pogrzebową w naszej firmie:
tel. 61 853 19 43