Charakterystyczny pofabryczny budynek zyskuje nowe życie. "Czekamy na spektakularny efekt końcowy"
Po remoncie obiekt ma wzmocnić potencjał akademicki w centrum Poznania.
"Rewitalizacja Starej Papierni i dworku przy ulicy Szyperskiej nie jest jeszcze zakończona, a już cieszy oko. Z niecierpliwością czekamy na zakończenie prac i spektakularny efekt końcowy" - informuje w mediach społecznościowych Miasto Poznań, pokazując aktualne zdjęcia.
Stara Papiernia to teren przy ul. Szyperskiej w Poznaniu, na którym znajdują się trzy budynki po byłej fabryce papieru oraz zabytkowy dworek. W 2020 roku Miasto najpierw wynajęło, a następnie sprzedało nieruchomość Uniwersytetowi Artystycznemu. Władze UAP planują, aby na terenie Starej Papierni powstało uczelniane centrum cyfrowe, w którym studenci i pracownicy będą mogli realizować swoje prace badawcze, ze szczególnym uwzględnieniem prototypowania projektów z branży meblarskiej oraz wyposażenia wnętrz.
Jak informowano przed rozpoczęciem inwestycji, realizacja całego projektu ma kosztować prawie 40 mln zł, z czego blisko 23 mln zł pochodzi z dofinansowania ze środków unijnych. Obecnie zabudowania przy ul. Szyperskiej mają 2,2 tys. m², a po przebudowie będą miały 3 tys. m².
"Obiekt po przebudowie stanowić będzie kompleks naukowy oraz przestrzeń do twórczej pracy dla studentów Uniwersytetu. W budynku przewidziano laboratoria oraz prototypownie obróbki metalu i drewna. Ponadto obiekt zakłada szeroki wachlarz nowoczesnych pracowni tapicerskich, laboratoriów analizy wirtualnej, studia fotograficznego, drukarek 3D itd. Dla naszego miasta to działanie, które nie tylko przywraca życie pofabrycznemu budynkowi, ale także wzmacnia potencjał akademicki w centrum Poznania" - informował kilka miesięcy temu Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.