Pierwsza taka kaplica w Polsce znajduje się w Poznaniu. Można do niej wejść za pomocą smartfona
W parafii Łacina w Poznaniu otwarto pierwszą w Polsce NanoKaplicę.
Dzięki aplikacji wierni mają możliwość dostępu do kaplicy o każdej porze dnia i nocy, uzyskując porady od wyspecjalizowanej sztucznej inteligencji. To nowatorskie podejście łączy duchowość z najnowszymi technologiami.
"Nie dość, że nasi parafianie mają dostęp do kaplicy przez 24 godziny na dobę za pośrednictwem aplikacji, to w środku znajduje się asystent sztucznej inteligencji, który odpowiada na wszystkie pytania" - mówi przed kamerą Telewizji WTK ks. Radosław Rakowski, proboszcz parafii pw. Imienia Jezus.
"Można kliknąć 'msza start', a wtedy włączy się nagłośnienie oraz odpowiednie lampy. Na końcu można kliknąć 'msza koniec', a wszystko wyłączy się automatycznie" - tłumaczy Paweł Piasecki, programista.
W NanoKaplicy zastosowano oprogramowanie do zarządzania inteligentnymi domami oraz dedykowanego asystenta ChatGPT, przeszkolonego w zakresie usług parafialnych. Aplikacja podpowie, jak przygotować kawę w kaplicy, a także odpowie na trudne pytania. "Może również doradzić w sytuacjach kryzysowych w małżeństwie, ponieważ korzysta z całej wiedzy Kościoła, w tym z dokumentów, katechizmu Kościoła katolickiego oraz Pisma Świętego. Ten asystent może się z tobą pomodlić i działać jak człowiek" - dodaje ks. Rakowski.
Z aplikacji korzysta już około 50 użytkowników. Nadal trwają prace mające na celu jej udoskonalenie.