Koniec obleganej giełdy kwiatowej? Kupcy czują się oszukani, miasto zapewnia, że będzie szukać zastępczego terenu
Chodzi o giełdę przy Drodze Dębińskiej.
W tej sprawie napisała do nas Czytelniczka. - Piszę z prośbą o nagłośnienie próby likwidacji giełdy kwiatowej przy Drodze Dębińskiej. Jako dzierżawcy zostaliśmy oszukani. Giełda istnieje od wielu lat. W zeszłym roku pojawiła się informacja o przeniesieniu giełdy na teren za lodowiskiem, grunt był już szykowany, dostaliśmy plany rozlokowania boksów sprzedażowych (ujednoliconych, większość z nas wpłaciła już pieniądze na zakup wskazanych kontenerów) i czekaliśmy na przygotowanie, prace tam trwały. Teraz okazuje się, że nowego terenu nie dostaniemy, grozi nam utrata nie tylko pracy, ale też pieniędzy zainwestowanych w nowe lokale. Zostaliśmy wyrolowani przez POSIR i miasto - twierdzi kobieta.
Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji o sprawie wiedzą i wyjaśniają. - W dokumentach planistycznych Miasta Poznania przeznaczeniem terenu zajmowanego obecnie przez giełdę kwiatową jest sport i rekreacja, a handel w tym miejscu był jedynie tymczasowym sposobem wykorzystywania działki - zaznacza Filip Borowiak z POSiR. - Warto zaznaczyć, że Miasta Poznań - Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji nie łączy z kupcami żadna umowa. Z posiadanych przez POSiR informacji wynika, że kupcy korzystają z miejsc handlowych na podstawie umów podnajmu lub poddzierżawy zawartych indywidualnie z Klubem Sportowym Warta Poznań. KS Warta dzierżawiła wspomniany teren od POSiR na podstawie umowy dzierżawy, która wprost przewidywała, iż ma charakter tymczasowy i zakończy się z chwilą przystąpienia do budowy obiektów sportowych. Wszelkie rozmowy z kupcami prowadził klub, a POSiR nie tworzyły i nie przekazywały kupcom żadnych planów rozlokowania boksów sprzedażowych - zapewnia.
Wkrótce na terenie ruszy budowa dwóch boisk. POSiR poinformowały o tym klub sportowy jeszcze przed podpisaniem umowy dzierżawy i na bieżąco zdawały relację z postępujących przygotowań do tej inwestycji. - Początkowo rozważana przez POSiR koncepcja przeniesienia giełdy w sąsiedztwo lodowiska z jednoczesnym wnioskiem o zmianę obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, została (po przeprowadzeniu konsultacji z MPU i Wydziałem Urbanistyki) odrzucona, gdyż do ewentualnej zmiany planu konieczne byłoby dokonanie zmian w studium, które zostało przyjęte w 2023 roku. Tym samym wiązałoby się to z długotrwałymi procedurami, a do czasu ich zakończenia nie byłoby możliwości legalnego ulokowania jakichkolwiek obiektów handlowych. O tym fakcie także informowaliśmy KS Warta Poznań - podkreśla Borowiak.
Równocześnie Borowiak przypomina, że miasto szukało alternatywy dla tego terenu, z możliwością prowadzenia działalności handlowej, a więc z myślą o kupcach z giełdy kwiatowej. - Zaproponowane zastępcze miejsca takie jak Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza na Franowie czy poznańskie targowiska zostały przez kupców odrzucone - zauważa. - Mimo to Miasto Poznań dołoży dalszych starań w celu znalezienia terenu zastępczego. Pozostawienie giełdy w obecnej lokalizacji jest niemożliwe ze względu na rozpoczętą inwestycję, a jej przeniesienie w bliskie sąsiedztwo jest niezgodne z aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego. Nie można zatem w tym miejscu legalnie wybudować / zamontować żadnych nowych obiektów handlowych - kończy.
Najpopularniejsze komentarze