Volkswagen we Wrześni pierwszy raz samowystarczalny energetycznie dzięki ogromnej farmie fotowoltaicznej
Piątek jest pierwszym dniem w historii, gdy farma pokryła pełne zapotrzebowanie zakładu na energię.
- Obejmująca obszar 22 ha i złożona z 25 000 paneli fotowoltaicznych farma energetyczna przy zakładzie produkcyjnym Volkswagen Poznań we Wrześni, pracuje już z pełną mocą. Dostarcza ona do fabryki zieloną energię elektryczną o maksymalnej mocy 15,2 MW. To wystarcza, by w sprzyjających warunkach pogodowych w 100% pokrywać zapotrzebowanie zakładu na energię elektryczną. Taki dzień właśnie nastąpił - duże nasłonecznienie sprawiło, że 27 września fabryka stała się samowystarczalna energetycznie - informuje zakład.
Choć mamy już jesień, to właśnie piątek przyniósł historyczny wynik dla wrzesińskiego zakładu. Wszystko dzięki korzystnym warunkom pogodowym. - Farma fotowoltaiczna przy wrzesińskiej fabryce powstawała w dwóch etapach: pierwszą jej część uruchomiono w roku 2023. Drugą, której inwestorem i głównym wykonawcą jest spółka Quanta Energy, właśnie uruchomiono. Sama budowa zakończyła się w lipcu tego roku, a przez kolejne tygodnie trwały m. in. testy i odbiory całej inwestycji, które zakończyły się powodzeniem - dodaje.
Farma znajdująca się przy zakładzie VW we Wrześni należy do największych w Europie. Zajmuje 22 hektary i składa się z ponad 25 tysięcy paneli fotowoltaicznych. - Farma w ujęciu średniorocznym dostarczy ok. 20% energii elektrycznej niezbędnej do budowy samochodów.