Reklama

Kostka brukowa - aranżacje, które odmienią przydomową przestrzeń

Kostka brukowa to materiał nie tylko praktyczny, ale i zapewniający wiele możliwości aranżacyjnych. Stworzenie ciekawego projektu może stanowić zarówno wyzwanie, jak i dobrą zabawę. Jeśli chcesz tchnąć nowe życie w swoje przydomowe tereny, to zapoznaj się z poniższą garścią praktycznych porad!

Jak wybrać odpowiednią kostkę brukową?

Zanim stworzony zostanie rzeczywisty projekt, warto zastanowić się nad ogólnymi zasadami doboru kostki brukowej do różnych miejsc i zadań. Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie, czy interesuje nas stworzenie chodnika, alejki lub miejsca pod taras, czy też podjazdu albo parkingu. Ma to duże znaczenie, ponieważ konieczne będzie wybranie modeli kostki o określonej grubości.

Grubość kostki

Cieńsza, lżejsza i tańsza kostka o grubości 4 cm wystarczy wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi wyłącznie ruch pieszy. Grubsza kostka 6-10 cm jest przeznaczona na podjazdy i wszędzie tam, gdzie mogą pojawić się auta. Wybór ten jest bardzo ważny ze względu na wytrzymałość grubszej kostki na nacisk ciężkich pojazdów - cienka kostka może po prostu pęknąć. W zależności od grubości kostki może się także różnić asortyment dostępnych wzorów, co wpłynie na możliwości późniejszego projektowania.

Metoda produkcji

Druga w kolejności kwestia to typ kostki brukowej i materiał jej wykonania. Kostka przemysłowa to rozwiązanie budżetowe, które charakteryzuje się mniejszym wyborem kolorów i wzorów. Nie oznacza to, że nie przyda się do Twoich aranżacji. Prosta kostka betonowa może z powodzeniem być używana tam, gdzie cenimy sobie minimalizm i stawiamy przede wszystkim na użytkowe aspekty nawierzchni.

Kostka szlachetna oferuje niezwykle bogatą gamę kolorów, wzorów i typów nawierzchni, dlatego przy bardziej złożonych projektach będzie nieodzowna. Trzeba liczyć się jednak z nawet wielokrotnie wyższym kosztem za każdy m2.

Wykorzystany surowiec

Najpopularniejsze kostki betonowe sprawdzają się niemal wszędzie i są ekonomicznym rozwiązaniem - nie licząc modeli o najbardziej złożonych formach. Znacznie droższe, ale oferujący unikalny design kostki z kamienia naturalnego, np. granitu, również stają się niezwykle popularne, także w nowoczesnych stylizacjach. Ich koszt, transport i układanie mogą być jednak kłopotliwe.

Kostka brukowa - aranżacje, które zmieniają otoczenie domu

Jednym z największych atutów kostki brukowej jest jej uniwersalność. Przede wszystkim warto użyć jej do tworzenia pieszych ciągów komunikacyjnych w ogrodzie. Dobrze zaprojektowane i wykonane alejki z kostki brukowej poza walorami estetycznymi cechują się wieloletnią odpornością na uszkodzenia i bardzo łatwą konserwacją - ich czyszczenie jest zazwyczaj bardzo łatwe.

Kostkę możesz także zastosować przed jednym z wejść do domu, na przykład przy tarasie, ale też przy spadkach terenu w ogrodzie. Z kostki i betonowych palisad możesz stworzyć niedrogie schody, które nie będą ustępować wytrzymałością klasycznym rozwiązaniom. Dodatkowo takie schodki będą świetnie współgrać stylistycznie z resztą chodników i podjazdem, o ile zdecydujesz się na wykorzystanie tego samego rodzaju kostki.

Jeśli ukształtowanie terenu na Twojej posesji jest zróżnicowane, to kostka brukowa może posłużyć do budowy murka oporowego przy skarpach. Skorzystaj ze specjalnych metalowych klatek stabilizujących konstrukcję. Wzdłuż takiego murku doskonale prezentują się sadzone rzędem rośliny ozdobne. Z kostki brukowej możesz stworzyć też zwykły murek na płaskiej powierzchni, odgradzający różne strefy ogrodu.

Mała architektura ogrodowa taka jak altany, grille, baseny czy studzienki może powstać ze sporym udziałem kostki brukowej. Jest to zwykle pomysł na tańsze, chociaż niepozbawione walorów estetycznych drobne budowle i ozdoby. Przykładowo kostki brukowe ułożone w krąg w formie niskiego murku mogą służyć jako miejsce na ognisko. Kostki brukowe wraz z palisadami można także użyć do odgradzania rabatek, a nawet Tworzenia pomysłowych kamiennych donic na rośliny. Dla znalezienia inspiracji wystarczy zapoznać się z niezliczonymi pomysłami zamieszczanymi w internecie.

Jak wykonać ciekawy projekt z użyciem kostki brukowej?

Wykonanie chodnika czy podjazdu z kostki brukowej nie musi być trudne. Trzeba jednak dobrze zaplanować przedsięwzięcie, jednocześnie przygotowując się na nieprzewidziane trudności.

Planowanie wstępne

Załóżmy, że chcesz otoczyć dom alejkami i zbudować podjazd dla auta. Musisz przemyśleć sposób, w jaki będziesz korzystać z terenu, gdzie będziesz udawać się najczęściej i jakie specyficzne miejsca chcesz połączyć brukowaną ścieżką. Być może chcesz umieścić miejsce na grilla, brukowany taras, niewielki plac zabaw albo składzik na narzędzia. Dobre skomunikowanie takich miejsc sprawi, że z ogrodu będzie się korzystało wygodnie, całość będzie spójna estetycznie i mniejsza będzie potrzeba późniejszych modyfikacji i dobudowywania ścieżek.

Podział posesji na strefy

Podzielenie posesji na strefy użytkowe ułatwi stworzenie ostatecznego projektu. Może być to strefa użytkowa, wypoczynkowa, ozdobna, komunikacyjna lub jeszcze inna, zależna od potrzeb. Taki podział sprawia, że łatwiej jest połączyć ścieżkami najważniejsze miejsca, a także odgrodzić je od siebie, np. murkiem z kostki brukowej lub palisady. Na tym etapie można wykonać orientacyjny plan w formie papierowej lub na komputerze.

Uwzględnienie ukształtowania terenu

Projekt podjazdu czy chodnika musi zakładać nieregularności terenowe. Jeśli to możliwe, to warto je zniwelować, w innym wypadku może okazać się konieczne użycie murka oporowego. Pamiętaj, że jeśli będziesz chciał stworzyć na chodniku czy podjeździe określony wzór, to kostki o większych powierzchniach możesz stosować wyłącznie na płaskim terenie.

Kostka brukowa - wzory

Wybór wzoru kostki brukowej jest jednym z kluczowych etapów projektu. Dobrze zastanów się, jak wyobrażasz sobie swoją posesję i jak będzie w tym miejscu wyglądać kostka brukowa. Aranżacje nowoczesne wyglądają najlepiej przy użyciu szlachetnych kostek o prostych krawędziach i najlepiej gładkiej powierzchni. Jeśli cenisz sobie naturalne rozwiązania, to wybierz granit albo inny naturalny kamień.

Być może chcesz ułożyć na podjeździe wzór z kostki - na przykład w formie okręgu lub innych wzorów geometrycznych. Możesz urozmaicać ścieżki, wprowadzając łuki i linie z kostki o kolorze innym niż ten przeważający. Pamiętaj, że ułożenie takich nietypowych wzorów jest dość kosztowne, gdyż wymaga użycia wielu rodzajów kostki brukowej. Przydatne mogą być różne aplikacje i strony internetowe, które na podstawie zdjęć pozwalają na wizualizację gotowego projektu.

Kwestie stylistyczne

Na tym etapie musisz zaplanować precyzyjnie długość i szerokość ścieżek, podjazdów, tarasów, a także innych stref użytkowych i małej architektury. Nie zapomnij o fundamentalnej kwestii: alejka z kostki brukowej musi prezentować się ładnie, ale nie powinna dominować swoim wyglądem ogrodu. Zdecydowanie trzeba też dopasować wybrany materiał i kolor kostki do architektury domu. Tylko wtedy uzyskamy harmonijną i przyjemną dla oka kompozycję.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Alert RCB trafił do mieszkańców ośmiu wielkopolskich powiatów. Chodzi o warunki pogodowe
16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
10.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro