Projekt "Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2030"
25 września 2024 roku, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbyła się konferencja inaugurująca działania projektowe I edycji Projektu "Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030. Projekt "Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2030", to projekt Województwa Wielkopolskiego, realizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie z Ogólnopolskim Operatorem Oświaty w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027. Projekt ma na celu unowocześnienie procesu nauczania w regionie, a także podniesienie jakości edukacji cyfrowej w szkołach województwa wielkopolskiego poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii. Inicjatywa ta nie tylko zmienia sposób nauczania i uczenia się, ale także kształtuje przyszłość młodych pokoleń, przygotowując je do wyzwań cyfrowej ery.
Konferencja, skierowana do dyrektorów i nauczycieli ze 102 wielkopolskich szkół, zakwalifikowanych do projektu, zainaugurowała rozpoczęcie działań projektowych w roku szkolnym 2024/2025. Szkoły biorące udział w I edycji otrzymały już nowoczesne narzędzia informatyczne takie jak, drukarki 3D, drony, roboty edukacyjne. Ponadto będą miały możliwość udziału w lekcjach prowadzonych w pracowniach wyposażonych w narzędzia umożliwiające kształcenia z wykorzystaniem technologii 3D. Pracownie 3D powstaną w pięciu wielkopolskich Ośrodkach i Centrach Doskonalenia Nauczycieli. W każdym z nich odbywać się będą szkolenia z obsługi sprzętu dla trenerów i nauczycieli. Szkoły będą miały do dyspozycji narzędzia, umożliwiające im przeprowadzenie lekcji z użyciem innowacyjnych technologii 3D takie jak okulary VR, laptopy 3D, drukarki 3D, kamery 3D, skanery i długopisy 3D.
Innowacją jest również Centrum Nauczania Zdalnego, za które w projekcie odpowiada partner - Ogólnopolski Operator Oświaty. Realizacja zadania będzie oparta na przeprowadzeniu eksperymentu wdrożeniowego polegającego na stworzeniu Centrum Nauczania Zdalnego, którego głównym zadaniem będzie minimalizowanie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych kryzysu kadrowego występującego na rynku edukacyjnym.
Podczas wydarzenia miała miejsce oficjalna premiera Wielkopolskiego Portalu Edukacyjnego, który jest nową formą wsparcia dla nauczycieli. Portal, jako integralna część projektu, jest źródłem materiałów dydaktycznych oraz najlepszych praktyk w zakresie nowoczesnej edukacji. Jest również miejscem, gdzie nauczyciele będą mogli rozwijać swoje kompetencje cyfrowe i doskonalić warsztat pracy, a także uzyskać informacje dotyczące zmian w zakresie przepisów dotyczących prawa oświatowego. Zaplanowane są videocasty, podcasty, webinary i artykuły, podzielone na bloki tematyczne: psychologia i komunikacja, edukacja przyszłości, edukacja międzykulturowa oraz prawo i etyka zawodowa.
Od listopada, w ramach projektu realizowane będą w szkołach zajęcia pozalekcyjne: Wielkopolskie Laboratoria Badawcze, Wielkopolska Akademia Odkrywców Dziedzictwa Kulturowego, Wielkopolska Akademia Talentów, Wielkopolskie Laboratoria Informatyczne, Wielkopolska Encyklopedia Cyfrowa.
"Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030" stanowi odpowiedź na wyzwania współczesnego świata, gdzie umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii staje się kluczowym elementem sukcesu. Poprzez integrację innowacyjnych narzędzi cyfrowych z tradycyjnymi metodami nauczania, inicjatywa ta nie tylko zmienia krajobraz edukacji w Wielkopolsce, ale także otwiera drzwi do nowych możliwości rozwoju dla uczniów.