W Poznaniu powstał nowatorski recyklomat. Ma wpłacać pieniądze na konto tuż po zwrocie butelek lub puszek
Urządzenie ma być proste w obsłudze i przyjazne dla użytkowników.
Recyklomat powstał w wyniku współpracy Łukasiewicz - Poznańskiego Instytutu Technologicznego, firmy Czysta Polska Recyklomaty i operatora płatności Tpay. - Klient będzie miał możliwość uzyskania swojego indywidualnego hasła składającego się z trzech słów. Zakodowany będzie w nim numer jego rachunku - tłumaczy Tomasz Markowski, dyrektor Centrum Transformacji Cyfrowej w Łukasiewicz - Poznańskim Instytucie Technologicznym. - Podczas zwrotu butelki czy puszki wystarczy wypowiedzieć to hasło, a kaucja automatycznie trafi na konto - dodaje.
Pieniądze będzie też można dostać na konto po podaniu numeru telefonu. Osoby, które nie chcą korzystać z opcji hasła lub telefonu, mogą wybrać wydruk kwitka z kodem QR, który umożliwi zrealizowanie go w sklepie.
Z założenia recyklomat może stanąć nie tylko w sklepach, ale też w parkach, na placach czy stadionach, a więc tam, gdzie spożywa się sporo napojów. Urządzenie można zaprogramować zgodnie z potrzebami klientów.
Co istotne, system kaucyjny wejdzie w życie w naszym kraju już 1 stycznia 2025 roku i obejmie plastikowe butelki o pojemności do 3 l, szklane do 1,5 l i metalowe puszki do 1 l. - Kaucja za opakowanie plastikowe i metalowe wyniesie 50 gr, za szklane - 1 zł. Środki te będą oddawane klientom po zwróceniu puszki czy butelki. Obowiązek przyjmowania zużytych butelek i puszek będą miały wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw. Mniejsze mogą dołączyć do systemu, ale nie muszą - podkreślają twórcy urządzenia.