Reklama
Reklama

Muzyczny Festiwal Ekologii Integralnej - Tydzień św. Franciszka

Zapraszamy na Festiwal Ekologii Integralnej - IV Tydzień Św. Franciszka, festiwal muzyki, słowa, koncertów i spotkań, który tradycyjnie odbywa się między 4 października (Dzień Św. Franciszka) a 10 października (Dzień Drzewa).

Festiwal odwołuje się do ekologii integralnej, czyli obszaru poszukiwań i odkrywania wzajemnych relacji między sferą natury, kultury i duchowości. Mówimy o naturze językiem kultury i duchowości; jednocześnie językiem ekologii mówimy o wartościach odnalezionych w kulturze i duchowości. Dzisiaj ochrona środowiska jest więc nie tylko ochroną środowiska człowieka i dziedzictwa przyrodniczego, ale także ochroną dziedzictwa kulturowego. Gdyby zabrakło na świecie słoneczników malowanych przez Vincenta van Gogha, trzmieli, których lot muzycznie opracował Mikołaj Rimski-Korsakow lub lasów pięknie opisanych przez Henry'ego Davida Thoreau, ludzkość straciłaby tło kulturowe, które ukształtowało nasze cywilizacje.

Wychodzimy z założenia, że człowiek oddziałując na środowisko poprzez technologie, kieruje się przede wszystkim swoimi poglądami, kodami kulturowymi, wyznawanymi wartościami wyrosłymi właśnie na gruncie kultury. Każda kultura jest zależna od środowiska, warunków ekologicznych, w jakich wzrasta i jest kształtowana, ale też stan środowiska zależy od podejścia człowieka do środowiska; zależy od tego, jaką stanowi dla niego wartość.

To samo dotyczy sfery duchowości i refleksji na ile Ziemię i jej zasoby traktujemy jako dzieło stworzenia, a więc wartość, o którą z wdzięcznością trzeba dbać, a na ile jako byty "obok człowieka", które traktujemy tylko jako "zwykłe" zasoby do eksploatacji. Inaczej mówiąc, nasza religijność także kształtuje nasz stosunek do świata, Ziemi, przyrody, innych stworzeń, innych ludzi.

Tegoroczna edycja Festiwalu skupia się na muzyce. Jak mówi dr Dariusz Grzybek, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie, organizującej Festiwal: "W tym roku wartością przewodnią Festiwalu jest muzyka, bardzo różnorodna, którą łączy jednak wspólne poczucie piękna".

Prof. Halina Lorkowska pisze tak: "Czy muzyka może opiewać świat? Czy może pomagać w rozumieniu, jak ważny jest szacunek dla Ziemi, którą tak pięknie nazywamy "Matką Ziemią"? Czerpiemy pełnymi garściami z jej darów, ale czy się nią opiekujemy? Chcemy żyć z nią, a czy ją słyszymy? Czy słyszymy jej szepty, szumy, opowieści, jej muzykę?". I odpowiada: "Tak - muzykę, bo muzyka jest wszędzie, otacza nas zewsząd, trzeba tylko nauczyć się jej słuchać. Nasze pramatki i nasi praojcowie wsłuchiwali się w muzykę lasów, wód, moczarów, gór, dolin, ptaków i zwierząt. Słuchali i instynktownie, intuicyjnie tworzyli swoją dźwiękową wizję świata. Śpiewano - bo słońce wschodzi i zachodzi; śpiewano - bo ,Matka Ziemia' dała plony; śpiewano - bo zmieniały się pory roku".

Pani profesor dodaje: "Od zarania dziejów, muzyka potrafiła wznosić się ponad podziałami, potrafiła wznosić mosty między antagonistami, łączyła ludzi i narody. Teraz nadszedł czas, żeby zacząć przerzucać mosty między naturą a muzyką po to, by dzięki uczestnictwie w kulturze lepiej rozumieć świat, po to żeby tworzyć nowe kanony zachowań wobec natury i jej różnorodnych przejawów. Muzyka zawsze potrafiła wyznaczać drogi do świata wartości; może dobrze byłoby, żeby kultura muzyczna wyznaczała drogi do dobrostanu świata natury?".

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach muzycznych Festiwalu:

Sobota, 5 października 2024: Koncert Julii Pietruchy z projektem Neonova w Poznaniu

Niedziela, 6 października 2024: Oratorium "Mesjasz -Messiah" | Accademia dell'Arcadia z Poznańskim Chórem Chłopięcym - pod batutą Roberto Balconiego w Poznaniu

Wtorek, 8 października: koncert "Symfonie Jana Wańskiego" w wykonaniu zespołu Capella Musica Gnesnensis w Gnieźnie

Czwartek, 10 października: koncert "Koncert "Laudato Si - Kantaty o Świętych" w Kaliszu

Cały program i opis Festiwalu znajduje się na stronie: https://tydzienfranciszka.pl/, ale zapraszamy także do zainteresowania się treściami Programu Drzewo Franciszka na stronie: www.drzewofranciszka.pl

ZAPRASZAMY!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
21.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro