Wyjątkowa atrakcja w Poznaniu. Będzie można zobaczyć spektakl w jadącym autobusie
Na pokładzie zabytkowego Jelcza.
W najbliższą niedzielę odbędzie się premiera spektaklu "Dawno temu w Glutendorfie" w reżyserii Ewy Kaczmarek i Daniela Stachuły. Zaplanowano dwa przedstawienia, o godzinach 16:00 i 18:00. Spektakl rozpocznie się na moście Biskupa Jordana, a miejscem zbiórki będzie Brama Poznania przy ul. Gdańskiej 2. Jak informują miejscy urzędnicy, zabytkowy autobus będzie kursował pomiędzy Śródką a ulicą Główną. Wydarzenie jest częścią 10. edycji festiwalu OFF Opera. Bezpłatne wejściówki można odebrać w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) oraz w Fyrtlu Główna (ul. Główna 42).
Spektakl "Dawno temu w Glutendorfie" nawiązuje do tradycji teatru, który działał sto lat temu, najpierw na wsi, a później na osiedlu Główna po przyłączeniu do Poznania. Teatr służył jako przestrzeń rozrywki, spotkań stowarzyszeń i organizacji, takich jak Towarzystwo Gimnastyczne Sokół czy Koło Śpiewacze.
"Teatr na Głównej był tworzony przez społeczność dla społeczności - to mieszkańcy decydowali o treści i formie spektakli. Był to teatr społecznie zaangażowany" - mówi Kaja Janda, producentka spektaklu.
Akcja spektaklu rozgrywa się w zabytkowym autobusie Jelcz, który zabiera widzów w podróż przez historię dzielnicy. W autobusie spotkają się duchy przeszłości oraz symbole współczesności.
"Przy tworzeniu spektaklu korzystaliśmy z archiwalnych materiałów - zdjęć, recenzji i dokumentów udostępnionych przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Prowadziliśmy również wywiady z długoletnimi mieszkańcami Głównej, m.in. z Kolonii Karlsbunne" - opowiada Daniel Stachuła, współreżyser spektaklu.
Organizatorem spektaklu jest Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury oraz Fyrtel Główna, a współorganizatorami są Brama Poznania i Poznańskie Centrum Dziedzictwa. Partnerami wydarzenia są Teatr Usta Usta Republika, MPK Poznań, Rada Osiedla Główna oraz Chór Pogłosy. Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Poznania i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji o wydarzeniach można znaleźć na stronie Festiwalu OFF Opera.