Najbliższe dni mają przypomnieć, że "w Poznaniu nie ma miejsca na uprzedzenia". Zapowiedziano sporo wydarzeń
Niebawem rusza Poznański Tydzień Różnorodności.
To już szósty Poznański Tydzień Różnorodności, który wcześniej obchodzony był pod nazwą Tygodnia Tolerancji. Zainaugurowany zostanie w sobotę, 21 września, na poznańskim Starym Rynku. Tego dnia o godz. 14:00 poznańskie organizacje pozarządowe zaproszą na stoiska o nazwach: Empatia, Otwartość, Wspólnota, Praworządność, Siostrzeństwo, Gościnność i Determinacja. "Będzie można dowiedzieć się, w ilu językach mówi się w stolicy Wielkopolski, odwiedzić międzykulturowy escape room i przymierzyć "kombinezon starości", by uświadomić sobie, z jakimi problemami motorycznymi borykają się osoby starsze. Będzie też można sprawdzić, jak się jeździ na wózku, porozmawiać o wierze, sile słów i prawach, jakie mają przedstawiciele różnych grup, a także wziąć udział w grze miejskiej i posłuchać muzyki na żywo" - zapowiadają przedstawiciele magistratu.
"W Poznaniu nie ma miejsca na uprzedzenia. Razem tworzymy miasto, w którym każdy ma prawo czuć się dobrze i bezpiecznie" - mówi Agnieszka Zawadzka, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. polityki równościowej. "Poznański Tydzień Różnorodności to świetna okazja, by przypomnieć o tym, jak bardzo jesteśmy różnorodni i że właśnie takie różnorodne miasto tworzymy. Nie mają znaczenia poglądy, wiek, wyznanie, stopień sprawności czy orientacja - w Poznaniu wszyscy jesteśmy tak samo ważni" - dodała.
Jak zapowiedziano, podczas wydarzenia będzie można także posmakować pysznych dań z dziesięciu lokalnych restauracji i podyskutować o wyzwaniach stojących przed różnorodnym Poznaniem. Rozmawiać na ten temat będą: Agnieszka Zawadzka - pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. polityki równościowej, Agnieszka Kubicka z Fundacji Wózkowicze, biskup Tomasz Puchalski z Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce, Zuzanna Bartel z Grupy Stonewall oraz Michał Wawrykiewicz - adwokat, aktywista społeczny, a obecnie europoseł.
O godz. 15:30 będzie można dowiedzieć się więcej o ADHD. O godz. 16:50 Damian Grimling, zajmujący się rozpoznawaniem emocji w języku, oraz Paulina Kirschke, przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego przy pełnomocniczce prezydenta ds. polityki równościowej, podyskutują o tym, czy język zmienia się szybciej niż nasza rzeczywistość.
Przez cały tydzień, od soboty do piątku, dla poznanianek i poznaniaków przygotowano liczne warsztaty, spotkania i dyskusje.
W niedzielę, 22 września, w Pracowni Ekonomii Społecznej Ładne Rzeczy (ul. Święty Marcin 57) będzie można wziąć udział w warsztatach komunikacji i porozumienia bez przemocy, a w Centrum Kultury Zamek - w zajęciach z asertywności z elementami samoobrony dla kobiet ze społeczności LGBT+ (obowiązują zapisy). W poniedziałek, 23 września, w Centrum Szkoleniowym Akceptacja (ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 149) odbędzie się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Tego samego dnia Stowarzyszenie Reformowanych Katolików zaprosi na warsztat, przedstawiający mozaikę wyznaniową Poznania. Wtorek, 24 września, to okazja, by wziąć udział w warsztatach integracyjno-wzmacniających dla tęczowych rodzin i ich sojuszników. Dla seniorów przygotowano wyjścia do kina i do teatru.
"W środę, czwartek i piątek w Centrum Języków Obcych "Kontakt" będzie można podszkolić swój angielski, niemiecki i hiszpański i poznać neutralne słownictwo związane z wiekiem, stopniem sprawności i innymi delikatnymi kwestiami. W czwartek, 26 września w Collegium da Vinci (ul. Kutrzeby 10) odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony równości w szkole" - przekazują miejscy urzędnicy. "Tegoroczny tydzień zakończy piątkowa (27 września) międzypokoleniowa sesja dialogu na temat wolności i wspólnotowości w Pracowni Ekonomii Społecznej Ładne Rzeczy. Jej goście będą mogli liczyć na poczęstunek z lokalnej piekarni oraz wziąć udział w nagraniach do kampanii społecznościowej na temat równości" - dodają.
Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia w serwisie poznan.pl.
Najpopularniejsze komentarze