Reklama
Reklama

CZYTATY 8: wyprawy dookoła świata w Bibliotece Raczyńskich

Chociaż wakacje już za nami, podróżnicze spotkania dla dzieci w Bibliotece Raczyńskich trwają jeszcze we wrześniu i październiku. Cykl CZYTATY 8: w 8 dni dookoła świata to okazja do spotkania z pisarzami i animatorami, który przybliżają ciekawostki o świecie i odkrywcach. Jesienią na czytelników czekają wyprawy do baśniowej Europy, Australii oraz teatralne spotkanie z jedną z poznańskich legend.

To już ósma edycja CZYTATÓW, czyli warsztatów dla dzieci i dorosłych, którym książki otwierają wyobraźnię. W tym roku bibliotekarze proponują wyprawy po całym świecie. Każde spotkanie z podróżnikami i animatorami to wyjątkowa okazja do poznania kultury różnych krajów, ale także nabycia nowych umiejętności. Czytelnicy uczyli się już hinduskich tańców, tworzyli komiksy, przygotowywali sztukę teatralną inspirowaną słowiańskimi mitami, a także poznawali triki na to, by pstrykane telefonem zdjęcia były ciekawsze.

Jesienią w planie jeszcze warsztaty tworzenia opowieści, spotkanie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim oraz spektakl Teatru Mozaika. Spotkania przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat i rodziców, odbywają się w Filii Sztuki na piętrze historycznego gmachu Biblioteki przy pl. Wolności. Wstęp wolny.

14 września, godz. 12.00 Le Petit Chaperon Rouge, Rotkaeppchen i Czerwony Kapturek, czyli skąd pochodzą baśniowe postaci. Warsztaty opowieści z Vampkiem Królem

Jak to się stało, że w czasach, gdy nikomu nie śniło się o istnieniu internetu, w różnych krajach i u różnych twórców pojawiały się te same pomysły na baśnie i opowieści? Jak tworzyć opowieści, których chce się słuchać? Bajarz i opowiadacz Vampek Król opowie skąd się biorą baśnie i zdradzi sekrety tworzenia zajmujących historii. Bo storytelling to nie jest pomysł naszych czasów!

28 września, godz. 12.00 Złoto dla ciekawych. Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim

Kolejna podróż będzie prowadzić do Australii, a odbędziemy ją razem z Pawłem Edmundem Strzeleckim, jednym z najbardziej znanych polskich podróżników, który w pierwszej połowie XIX wieku dotarł na wszystkie kontynenty poza Antarktydą. O podróżowaniu w bardzo odległych czasach i Strzeleckim opowie pisarz i podróżnik Łukasz Wierzbicki, autor książki "Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki".

19 października, godz. 12.00 O królu kruków. Spektakl Teatru Mozaika

Na finał CZYTATÓW wracamy do Poznania, by lepiej poznać jedną z legend naszego miasta. Tym razem opowiadana historia będzie pełna muzyki i teatralnej magii. "O królu kruków" to historia ratuszowego hejnalisty i jego tajemniczego przyjaciela. W spektaklu połączy się słowo, muzyka, historia Poznania i wrażliwość na naturę.

Przy okazji tegorocznych CZYTATÓW bibliotekarze zachęcają do wybrania się na spacer po Poznaniu, by zobaczyć ślady innych krajów w naszym mieście. Mogą być to tropy kulinarne, architektoniczne, graficzne i zamknięte w słowach. Do poszukiwań zachęcani są i starsi, i młodsi. Zdjęcia prezentujące wyniki poszukiwań można przesłać na adres [email protected] do 22 września.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
3℃
Poziom opadów:
3.7 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
6.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro