Rosną opłaty za przejazd A2 w regionie. Wiemy od kiedy i o ile!
To druga podwyżka opłat w tym roku.
Od środy, a więc 11 września, zmienią się stawki za przejazd płatnymi odcinkami A2 zarządzanymi przez Autostradę Wielkopolską pomiędzy Nowym Tomyślem i Koninem. Nowe stawki zaczną obowiązywać punktualnie o 6.00 rano.
Kierowcy samochodów osobowych za przejazd jednym 50-kilometrowym odcinkiem zapłacą o 2 złote więcej, a więc już 34 złote (do tej pory były to 32 złote). Motocykliści będą płacić 17 złotych, a kierowcy samochodów kategorii drugiej 55 złotych (obecnie 51 zł). Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolską na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian.
Ostatnia podwyżka (także o 2 złote w przypadku aut osobowych) miała miejsce w marcu. - Zmiana podyktowana jest przede wszystkim znaczącą skalą inwestycji i prac remontowych realizowanych przez Spółkę, nie tylko w bieżącym roku, ale również niezbędnych do przeprowadzenia w kolejnych latach, ponadto wysokimi kosztami obsługi długu, jak również ciągle rosnącymi kosztami utrzymania autostrady. Dynamicznie rosnąca skala wydatków wynika między innymi z obowiązków inwestycyjnych i odtworzeniowych nałożonych na Spółkę zapisami umowy koncesyjnej, utrzymującym się wzrostem inflacji, zwłaszcza w sektorze usług budowlano-montażowych oraz niezmiennie wysokich stóp procentowych - informuje Autostrada Wielkopolska.
- Koncesyjny odcinek autostrady A2 między Nowym Tomyślem a Koninem został wybudowany i jest ciągle rozbudowywany w całości ze środków inwestorów oraz kredytów bankowych. Jest on w całości utrzymywany przez Autostradę Wielkopolską S.A. Oznacza to, że poza kierowcami faktycznie korzystającymi z usługi, inne podmioty nie ponoszą kosztów utrzymania tego odcinka autostrady A2. Według szybkiego szacunku GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2024 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 4,3%. Ekonomiści prognozują dalszy wzrost inflacji: prognozy Ministerstwa Finansów mówią o wzroście do 5 proc. w 2025 r., a według projekcji analityków NBP średnia inflacja konsumencka w Polsce (CPI) wzrośnie w 2025 roku do 5,2%. Według GUS w sierpniu br. ceny nośników energii wzrosły o 10,3% rok do roku (rdr) przy wzroście w lipcu o 10,1%. Dane za lipiec tego roku mówią o wzroście cen usług o 6,2% rok do roku (rdr) i energii elektrycznej o 18,5% rdr. Ostanie dane dotyczące wskaźnika cen budowy obiektów inżynierii lądowej z czerwca tego roku mówią o jego wzroście o 6,5 proc. rdr. To kluczowy z perspektywy Spółki wskaźnik. Mimo istotnego wzrostu wydatków inwestycyjnych i remontowych oraz ogromnej skali obsługi zadłużenia, Spółka terminowo wywiązuje się z podjętych zobowiązań koncesyjnych i terminowo realizuje przyjęty harmonogram prac - dodaje.
Przypomnijmy, że obecnie trwa rozbudowa kolejnego odcinka obwodnicy Poznania o trzeci pas ruchu. Prace mają się zakończyć pod koniec przyszłego roku.
Spółka podkreśla, że pracuje nad wprowadzeniem elektronicznego poboru opłat od kierowców. - W bieżącym roku Autostrada Wielkopolska S.A. przystąpiła również do budowy elektronicznego systemu poboru opłat, przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych, tzw. videotollingu na wschód od Poznania. Jest to udogodnienie gwarantujące użytkownikom wysoką jakość usług oraz niezawodność, przy równoczesnym zachowaniu komfortu, bezpieczeństwa i płynności przejazdu. Wdrażane na koncesyjnym odcinku A2 rozwiązanie jest w pełni zgodne z europejskim standardem, nieintruzywne i interoperacyjne z rozwiązaniami stosowanymi przez innych koncesjonariuszy oraz stronę publiczną, w tym z systemem e-toll. Zakończenie prac planowane jest na grudzień 2024 roku, natomiast uruchomienie usługi, planowane jest na pierwszy kwartał 2025 roku. Jeżeli Minister Infrastruktury wyrazi zgodę na wprowadzenie tego samego rozwiązania także na odcinku między Świeckiem a Nowym Tomyślem zarządzanym przez Autostradę Wielkopolską II S.A., usługa videotollingu będzie dostępna dla użytkowników na całym odcinku autostrady A2 od Świecka do Konina.
Najpopularniejsze komentarze