Reklama
Reklama

Mniej śmiertelnych wypadków i kolizji w Poznaniu. "To efekt działań i współpracy"

zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Czytelnik
zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Czytelnik

Ma wpływać na to wiele czynników.

O sytuacji na drogach mówiono podczas konferencji, dotyczącej bezpieczeństwa przy szkołach w nowym roku szkolnym. "O bezpieczeństwie ruchu, a szczególnie w okolicach szkół trzeba mówić i działać cały rok. Jednak tradycyjnie przy okazji początku nowego roku szkolnego warto o tym przypominać. Bez wątpienia dbałość o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników w przestrzeni miejskiej jest i będzie stałym zadaniem władz Poznania. Dane z ostatnich lat pokazują, że podejmowane kroki przyczyniają się do znacznego spadku liczby wypadków, kolizji, w tym szczególnie z udziałem pieszych. To efekt działań i współpracy - władz miejskich, służb odpowiedzialnych za ruch drogowy i społeczeństwa"- mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Ferie Zimowe pełne atrakcji! Tylko w HAVET Hotel nad samym morzem. Pakiet z nurkowaniem, bogatym programem warsztatów i animacji oraz zupą w porze lunchu. Kolekcjonuj wspomnienia!
REKLAMA

Miasto przedstawiło też dane za lata 2018 - 2023. Wynika z nich, że znacząco spadła liczba wypadków - było ich 919 w 2019 roku i 530 w 2023. Również liczba poszkodowanych zmniejszyła się prawie dwukrotnie. Na drogach zginęło niemal trzykrotnie mniej osób - 26 w 2018 roku, 9 w roku ubiegłym.

"Spada również liczba zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. W roku 2018 śmierć na ulicach poniosło ponad trzykrotnie więcej osób niż w 2023 r. Liczba pieszych rannych w wypadkach drogowych była największa w latach 2018 i 2019 - kolejno 217 i 257. Po roku 2020 nie przekraczała 140 poszkodowanych rocznie" - przekazują miejscy urzędnicy.

Zaznaczono, że poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem pieszych i rowerzystów, to zadanie Miasta realizowane we współpracy z innymi jednostkami i służbami, organami samorządu i mieszkańcami.

"Działania w tym zakresie podejmowane są m.in. w oparciu o statystyki wypadkowości na drogach, identyfikację miejsc szczególnie niebezpiecznych, wizje lokalne, obserwacje monitoringu oraz sygnały mieszkańców"- podkreślono.

"Na wzrost poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym wpływa wiele czynników. To między innymi: poprawa infrastruktury, ograniczenia prędkości, fotoradary, a także nieuchronność i wysokość kar. Wspólnie z Miastem i jego jednostkami systematycznie badamy i monitorujemy ruch drogowy w Poznaniu. Fotoradary na trzech ulicach, gdzie ruch jest szczególnie duży - Hetmańska, Dąbrowskiego i Głogowska - działają odstraszająco, ale skutecznie. Od czasu ich zamontowania nie doszło tam do śmiertelnych wypadków" - zaznacza asp. Anna Włodarczak, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Miasto systematycznie projektuje i wprowadza rozwiązania sprzyjające poprawie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu, w tym dzieci i młodzieży w rejonie placówek oświatowych. "Z roku na rok przeznaczamy coraz więcej środków na poprawę bezpieczeństwa pieszych, w tym właśnie na doświetlanie przejść. W 2022 r. było to około 600 tysięcy złotych, w 2023 już ponad milion. W tym roku wydamy na ten cel ponad 1,5 miliona"- mówi Krzysztof Olejniczak, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. "Poprawa bezpieczeństwa na drogach jest jednym z priorytetów Zarządu Dróg Miejskich, który doświetla każdego roku co najmniej kilkanaście "zebr", położonych w różnych częściach miasta"- dodaje.

Zgłoszenia dotyczące bezpieczeństwa w rejonach placówek oświatowych mogą przesyłać także rodzice czy też nauczyciele. Należy je przekazywać do Centrum Operacyjnego Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ZDM pod numerem telefonu 61 661 44 02, 795 525 660 (24 h) lub na adres e-mail: [email protected].

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
1℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro