Reklama
Reklama

Gigantyczne domino runęło w centrum miasta. Akcja przyciągnęła tłumy

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

Tak rozpoczął się w Poznaniu Malta Festival.

Zgodnie zapowiedziami, instalacja pojawiła się w sobotę, 7 września na ulicach Starego Miasta. Start odbył się w parku Chopina, gdzie Dominika Kulczyk wraz ze swoją córką Weroniką oraz zwyciężczynią aukcji w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przewróciły pierwszą kostkę instalacji Dominoes. 7200 elementów utworzyło wielokilometrową kaskadę, która przebiegała przez ulice i place Poznania oraz przechodziła także przez prywatne mieszkania i punkty usługowe.

Trasa poprowadziła ulicami: Lewandowskiej, Wrocławską, Wolny Dziedziniec, Gołębią, Kozią, Klasztorną, Wodną, przez Stary Rynek, Żydowską, Kramarską, Wielką, Woźną, Garbary, Grobla, Mostową i Ewangelicką. Ostatnia kostka domina przewróciła się w parku Stare Koryto Warty.

Gdy ostatnia kostka upadła na terenie Parku Stare Koryto Warta, publiczność w towarzystwie korowodu Wiedź-MY, lalki Little Amal i orkiestry Rebel Babel podążyła w stronę rzeźby upamiętniającej kobiety spalonej na stosie za czary. Tam oficjalnie wystartował festiwal Malta, którego hasłem w tym roku jest "Za Miłość!".

"Malta spowodowała, że mogłam razem z całym miastem, wszystkimi przyjaciółmi - tymi osobami, którym serce bije mocniej, gdy mogą być ze sobą razem - cieszyć się wspólnie. Dlatego, gdy okazało się, że festiwal nas potrzebuje, uznałam, że muszę zwrócić dług temu miastu, które mnie nosiło przez wszystkie te lata. Nie ma nic piękniejszego ponad to, że jesteśmy razem, możemy tworzyć jedność i uświadomić sobie, że po prostu jesteśmy miłością. Dlatego mam wielką nadzieję, że tak jak u źródeł - będąc z rodzicami, którzy otulali mnie samą tą miłością - my sami otulimy siebie miłością" - mówiła mecenaska festiwalu Dominika Kulczyk.

"Bardzo dziękuję za tą wyjątkową edycję, która rzeczywiście mówi o miłości. Malta dla Ministerstwa Kultury faktycznie jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce, które ma niesamowicie wyrobioną markę. I stąd, moja dzisiejsza obecność tutaj. Żeby podkreślić, że Poznań staje się centrum wydarzeń kulturalnych w tym czasie. Ale staje się również miejscem spotkań sztuki, idei, ludzi - ludzi, który mają realny wpływ na to, co dzieje się w społeczeństwie. Tacy właśnie są artyści - nasi oraz ci, którzy podczas tej oraz poprzednich 33 edycji festiwalu do nas przyjeżdżają. Przeanalizowałam jak wygląda tegoroczny program i mogę powiedzieć, że sztuka podczas Malty staje się narzędziem zmiany społecznej. Festiwal jest taką platformą, na której artyści z całego świata dzielą się swoimi historiami i inspirują do działania. Bardzo mnie cieszą wspólne działania na rzecz kobiet. Mówię tutaj także o projekcie Sestry, który wspiera nasze siostry z Ukrainy. Takie projekty pokazują, że kultura ma moc. Nie tylko poruszania naszych serc, ale także zmiany naszej rzeczywistości. Podkreślajmy to każdego dnia, bo kobiety, które zmieniają świat są prawdziwymi bohaterkami, a jedną z nich jest Jaha"
- mówiła wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Marta Cienkowska.

Malta Festival potrwa do 15 września. Przez 9 festiwalowych dni w 30 lokalizacjach odbędą się 124 wydarzenia z udziałem ponad 500 artystek i artystów z 20 krajów. To łącznie 70 godzin spektakli, 80 godzin muzyki na żywo, 50 godzin rozmów, a także 10 pokazów filmowych, 37 warsztatów oraz 19 spotkań i paneli dyskusyjnych. Więcej o wydarzeniu pisaliśmy tutaj.






Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
35.30 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro