Dofinansowanie in vitro w Poznaniu - co należy zrobić, aby otrzymać pomoc od Państwa?
Wiek, dotychczasowa historia leczenia i pozostawanie w związku - to główne kryteria, która są brane pod uwagę przy kwalifikacji do in vitro z dofinansowanie w Poznaniu. Pary mieszkające w Poznaniu mają obecnie do wyboru dwa programy, dzięki którym mogą otrzymać pomoc od państwa. Pierwszy to finansowany przez samorząd program o nazwie "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Poznania w latach 2021-2024". To już kolejna odsłona miejskiego dofinansowania, które trwa od siedmiu lat. Drugi, to dostępny od czerwca tego roku program rządowy, który od momentu uruchomienia cieszy się największym zainteresowaniem mieszkańców. Nic dziwnego, pary zakwalifikowane do miejskiego programu mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego lub 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka. Kwota ta nie pokrywała w pełni ceny in vitro, którą para musiała zapłacić, by poddać się procedurze.
Rządowy program leczenia in vitro finansuje w całości koszty in vitro. Pary nie muszą więc martwić się o ceny w klinice in vitro i mogą skupić się na przygotowaniu do kolejnych etapów zapłodnienia pozaustrojowego. To duże ułatwienie i dla wielu par jedyna szansa na doczekanie się dziecka. In vitro jest bowiem najbardziej skuteczną metodą leczenia niepłodności, ale przy tym także stosunkowo drogą. Brak odpowiednich środków często stanowił powód, dla którego pary odkładały rozpoczęcie leczenia, obawiając się, że ostateczne koszty będą zbyt wysokie. Od czerwca ta bariera znikła.
Jaki program in vitro w Poznaniu wybrać?
W związku z wejściem w życie rządowego programu miasto Poznań przygotowuje się do wygaszenia finansowania in vitro przez samorząd. Co istotne, pary, które są w trakcie leczenia, będą mogły je dokończyć. Fakt, że para skorzystała wcześniej z miejskiego programu, nie wyklucza w żaden sposób możliwości wsparcia rządowego. Pomysłodawcy programu wzięli pod uwagę, że wiele samorządów, tak jak Poznań, chcąc pomóc swoim mieszkańcom, uruchomiło własne programy pomocy dla niepłodnych par. Dlatego to, że ktoś korzystał wcześniej z dofinansowania lub ponosił koszty in vitro z własnej kieszeni, nie jest przeszkodą, by otrzymać pomoc od państwa.
Kryteria w rządowym programie są tak ustalone, by jak najwięcej par mogło z niego skorzystać. Są jednak pewne wymogi, które trzeba spełnić. Przede wszystkim o kwalifikacji decyduje wiek. U kobiet górna granica jest różna - jeśli para chce przystąpić do procedury zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem własnych komórek jajowych, kobieta nie może mieć więcej niż 42 lata. Jeśli przekroczyła ten wiek, do ukończenia 45 roku życia może zdecydować się na zabieg z wykorzystaniem oocytów dawczyń lub zamrożonych zarodków. Dla mężczyzn w obu wariantach limit wieku to 55 lat.
Przed rozpoczęciem kwalifikacji trzeba zgromadzić dokumentację historii leczenia niepłodności z ostatniego roku lub posiadać stwierdzenie bezwzględnej przyczyny bezpłodności.
Dlaczego to takie ważne?
Choć to właśnie o metodzie in vitro mówi się najwięcej w kontekście leczenia niepłodności, metoda zapłodnienia pozaustrojowego nie jest terapią pierwszego wyboru. Choć wciąż najskuteczniejsza z wszystkich dostępnych, rekomendowana jest parom, u których inne sposoby zawiodły.
Dlatego przy kwalifikacji wymagane jest potwierdzenie, że para bezskutecznie leczyła się przez co najmniej 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu w sposób zgodny ze standardami medycznymi. Inny wariant do potwierdzona bezwzględna przyczyna bezpłodności, czyli taka, która zgodnie z aktualną wiedzą medyczną powoduje, że żadne inne leczenie poza in vitro nie da możliwości zajścia w ciążę.
Trzeci warunek jest taki, że do programu przystępuje para będąca we wspólnym pożyciu. Nie musi być to małżeństwo, wystarczy, że oboje partnerzy zgodnie oświadczają, że pozostają ze sobą w związku. Ta przesłanka wynika wprost z ustawy o leczeniu niepłodności, zgodnie z którą procedura in vitro dostępna jest tylko dla par- także tych w niesformalizowanych związkach.
Klinika in vitro - gdzie się zgłosić w Poznaniu?
Aby otrzymać dofinansowanie in vitro w Poznaniu od państwa, z kompletem dokumentów trzeba zgłosić się do jednej wybranej kliniki leczenia niepłodności, która jest na ministerialnej liście. Mapa placówek dostępna jest na stronie programu www.invitro.gov.pl. Para może wybrać dowolną placówkę z tej listy, nie obowiązuje tu rejonizacja, mieszkając w Poznaniu można się więc zdecydować na klinikę w innym mieście. W przypadku kliniki Gyncentrum w całym kraju są aż trzy środki, w których można poddać się procedurze bez ponoszenia kosztów.
Wystarczy umówić się na wizytę kwalifikacyjną, złożyć niezbędne zgody i oświadczenia i rozpocząć procedurę.
Już na etapie kwalifikacji koszty niezbędnych badań pokryje państwo. Konsultacje pacjentów obejmują także m.in. badanie USG narządów rodnych kobiety oraz konsultacje psychologa. Opinia psychologa potwierdzająca gotowość obojga partnerów do rodzicielstwa niegenetycznego jest warunkiem koniecznym w przypadku, gdy para decyduje się skorzystać z dawstwa komórek rozrodczych lub adopcji zarodka.
Psycholog musi wydać zaświadczenie, że partnerzy są świadomi, co to oznacza i gotowi na przystąpienie do procedury.
Opiekę psychologiczną w ramach programu mają zapewnioną wszystkie pary, także te, od których opinia psychologiczna nie jest wymagana.
Wiadomo jednak, że problem niepłodności, diagnostyka i leczenie są dużym wyzwaniem. Pary borykają się z różnymi obawami, przechodzą trudne chwile, którym towarzyszą silne emocje. Profesjonalne wsparcie w procesie leczenia jest dla nich ważne i stanowi dużą pomoc. Spotkania ze specjalistą nie są limitowane, o ich liczbie i częstotliwości decydują wspólnie partnerzy oraz opiekujący się nimi psycholog.
Warto wiedzieć, że potwierdzenie spełnienia kryteriów kwalifikacyjnych do programu wykonuje się przed każdym kolejnym cyklem.
Upływ czasu pomiędzy cyklami powoduje, że ważność niektórych wyników badań wygasa, spada także rezerwa jajnikowa, dlatego przed rozpoczęciem kolejnego cyklu trzeba powtórzyć pełną diagnostykę.
Wyniki przeprowadzonej kwalifikacji mają wpływ na wybór dalszego schematu leczenia. W ramach Programu para ma prawo sześciokrotnie skorzystać z procedury wspomaganego rozrodu, przy czym:
- maksymalnie z czterech cykli zapłodnienia pozaustrojowego z własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia;
- maksymalnie z dwóch cykli zapłodnienia pozaustrojowego z oocytami od dawczyń (z możliwością zapłodnienia maksymalnie sześciu komórek rozrodczych w ramach jednego cyklu);
- maksymalnie z 6 cykli z dawstwem zarodków (tu za jeden cykl leczenia uważa się jeden transfer zarodka).
Podsumowanie
Podsumowując, aby skorzystać z dofinansowania in vitro mieszkając w Poznaniu, warto wybrać rządowy program in vitro. Dzięki temu bez względu na ostateczną cenę in vitro (końcowy koszt całej procedury zależy od bardzo wielu czynników) koszty zostaną zrefundowane przez państwo. Warunkiem jest spełnienie kryteriów i wybór kliniki. Nie ma przy tym znaczenia czy będzie to klinika in vitro w Poznaniu, czy w innym mieście, ważne, by znajdowała się na ministerialnej liście realizatorów programu. W przypadku sieci klinik leczenia niepłodności Gyncentrum można wybrać jeden z trzech ośrodków w Polsce, które realizują program.