Reklama
Reklama

Prezydent Poznania podpisał zarządzenie o stosowaniu jasnego i prostego języka

zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Jacek Jaśkowiak / FB
zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Jacek Jaśkowiak / FB

Zarządzenie jednoznacznie określa, że urzędnicy w komunikacji z odbiorcami powinni stosować jasny i zrozumiały język.

Projekt jest realizowany w poznańskim urzędzie już od czterech lat. W tym czasie Miasto nawiązało współpracę z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Jak przekazano, podpisane zarządzenie jednoznacznie określa, w przypadku jakich dokumentów urzędnicy powinni stosować zasady prostego języka oraz co to właściwie oznacza.

"Pracownicy urzędu przede wszystkim powinni zadbać o to, aby odbiorca bez trudu zrozumiał pismo już po pierwszej lekturze. Aby uzyskać ten efekt, twórcy tekstów powinni przestrzegać kilku zasad prostego języka. Zakładają one, że pismo powinno być: zwięzłe, precyzyjne, logiczne, bezpośrednie, poprawne, ukierunkowane i niewykluczające" - informują przedstawiciele poznańskiego magistratu.

"Przeprowadzenie tak dużej zmiany w obrębie jednego z największych urzędów w Polsce wymaga zgranego zespołu i specjalistów, którzy wesprą pracowników w tworzeniu prostych pism. W tym celu w każdym z wydziałów i biur zostaną wytypowani liderzy, którzy zajmą się językiem pism w obrębie swoich komórek. Ich zadaniem będzie także zebranie i wskazanie tych tekstów, które należy uprościć" - dodano.

Zupełnie nowym rozwiązaniem jest narzędzie "Proste Pismo" stworzone przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Ma ono posłużyć jako baza uproszczonych tekstów, czyli wzorów pism. Każdy pracownik, który musi przygotować dokument, będzie mógł z takiej bazy skorzystać.

"Narzędzie ma także moduł AI, czyli szybkiej pomocy w trakcie upraszczania pism. Sztuczna inteligencja automatycznie zaproponuje, jak przeredagować tekst tak, aby przestrzegało zasad prostego języka"- przekazano.

Wprowadzanie prostego języka w nowoczesnym urzędzie ma również ścisły związek z ideą Smart City. A jednym z kluczowych efektów współpracy jest otwarcie nowego kierunku studiów podyplomowych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - "Prosty język w instytucjach publicznych". Ich celem jest wyłonienie grupy ekspertów, którzy powinni usuwać przeszkody komunikacyjne, podnosić jakość wymiany informacji oraz zwiększać prestiż instytucji publicznych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-2℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
13.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro