Reklama
Reklama

Zbliża się 32. rocznica uprowadzenia dziennikarza Jarosława Ziętary. "Gdy nie ma sprawiedliwości, tym ważniejsza jest pamięć"

fot. Archiwum
fot. Archiwum

W najbliższą niedzielę o godz. 9.00 na ul. Kolejowej 49 w Poznaniu dziennikarz zostanie wspomniany przy tablicy jego pamięci na kamienicy, w której mieszkał do dnia porwania.

Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary przypomina o zbliżającej się rocznicy uprowadzenia poznańskiego dziennikarza. Dla wszystkich uczestników spotkania przewidziano bezpłatne książki o sprawie Ziętary oraz okolicznościowe naklejki i broszury.

Zamelduj się w Poznaniu! Meldunek to nie tylko formalność. Głosuj w wyborach, zyskaj zniżki na parkowanie, komunikację miejską i wiele więcej! Zyskaj realny wpływ na swój fyrtel.
REKLAMA

Swoją obecność na spotkaniu rocznicowym zapowiedziała już Wojewoda Wielkopolski Agata Sobczyk.

Przypomnijmy, że Jarosław Ziętara w latach 1991-1992 prowadził w tajemnicy śledztwo dziennikarskie dotyczące zorganizowanej przestępczości gospodarczej, z której czerpali ogromne zyski biznesmeni z Wielkopolski. Starano się zniechęcić go do zajmowania się tą sprawą, ale nic nie dały próby przekupienia, zastraszenia i dwukrotne pobicie.

Jak informuje Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary, według ustaleń prokuratorskiego śledztwa, 1 września 1992 roku Ziętarę porwali ludzie przebrani za policjantów. Dziennikarz był torturowany, po kilku dniach został zabity, a jego ciało rozpuszczono w kwasie, by zatrzeć ślady i zapewnić bezkarność sprawcom zbrodni.

W zdumiewających okolicznościach w 2022 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił oskarżonego o podżeganie do zabójstwa Ziętary ex-senatora Aleksandra G. W maju 2024 prokuratura wystąpiła do Sądu Najwyższego o kasację tego wyroku. Od 1,5 roku czeka natomiast na rozpatrzenie apelacja prokuratury od nieprawomocnego wyroku uniewinniającego byłych antyterrorystów i ochroniarzy holdingu Elektromis, którzy byli oskarżeni o porwanie dziennikarza. Do przedawnienia zbrodni pozostało tylko 8 lat. W 2016 roku Jarosław Ziętara został upamiętniony ulicą i tablicą pamiątkową w Poznaniu, a w 2022 tablicą na UAM. W 2022 roku dziennikarza pośmiertnie odznaczono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uznając, że poniósł najwyższą ofiarę w imię wolności słowa. Od 2 lat Ziętara jest patronem przyznawanej przez Press Club Polska nagrody za dziennikarstwo śledcze - poinformował Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary.

Redakcja epoznan.pl informowała w tym roku w styczniu o tym, że Sąd Apelacyjny podtrzymał w mocy wyrok uniewinniający Aleksandra Gawronika, który był oskarżony o podżeganie do zabójstwa Jarosława Ziętary.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega!
15℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
9.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro