Reklama

Służby przygotowują się do rozbiórki kamienicy na Kraszewskiego. "Nie może być to zwykłe wyburzenie"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Budynek ma być sukcesywnie rozbierany od góry. W trakcie działań śledczy będą zabezpieczać ślady.

Podsumowanie działań ratunkowych po pożarze i wybuchu kamienicy przy ulicy Kraszewskiego było tematem rozmowy programu "Otwarta Antena" Telewizji WTK.

Jak mówił Witold Rewers, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego intensywnie pracuje nad wystawieniem decyzji. Jak wcześniej zapowiadano, ta może zapaść nawet w środę. Wiadomo też, że Miasto i Urząd Wojewódzki będą wspierać we wszystkim właścicieli kamienicy.

"To podobnie jak w kamienicy na Dębcu. Też decyzja została wystawiona przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Tam kilku współwłaścicieli nie było w stanie tego technicznie i finansowo zrobić, więc my jako Urząd Miasta, a konkretnie Wydział Zarządzania Kryzysowego ogłosiliśmy przetarg i bardzo szybko, bo w 2,5 tygodnia zapadły decyzje i kamienica została rozebrana. Więc tu inspektor również pracuje szybko, a później zapadnie decyzja czy to Urząd Wojewódzki będzie tym inwestorem zamiennym, żeby jak najszybciej to wykonać, a później z ubezpieczenia będą te pieniądze brane"- mówi Rewers.

Jak zaznacza policja - nie może być to zwykłe wyburzenie, a wyburzenie metodyczne rozbieranie tego budynku, tak aby śledczy czy biegły z zakresu pożarnictwa żeby ten cały materiał byli w stanie przebadać. "Liczymy, że im niżej będziemy schodzili podczas tych oględzin, tym więcej śladów uda się zabezpieczyć i odpowiemy sobie na dwa pytania - co było przyczyną pożaru i co było przyczyną wybuchu, bo może się okazać, że mamy do czynienia z dwoma różnymi przyczynami" mówi nadkom. Maciej Święcichowski z biura prasowego Wielkopolskiej Policji. Liczymy, że po zabezpieczeniu, po dokładnym zoględzinowaniu tego materiału, uda się odpowiedzieć na te pytania, ale na razie musimy uzbroić się w cierpliwość" - dodaje.

"Logistycznie przygotowujemy się do tej rozbiórki nie tylko wystawieniem tej decyzji, ale w pomocy policji, bo to będzie podobna sytuacja jak z kamienicą na Dębcu"- podkreśla Witold Rewers. "Tam też była ta kamienica sukcesywnie tak rozbierana. To wygląda w ten sposób, że maszyny wchodzą na teren, a prace prowadzone są od góry. Po 15 minutach zostają zatrzymane, pracownicy wchodzą z policją na gruzowisko, zbierają wszystkie cenne rzeczy i te które policji jako dowody mogłyby się przydać. Są pakowane do pojemników i przewożone na plac wyznaczony przez Zarząd Dróg Miejskich i tam będą następowały oględziny poszczególnych partii, które sukcesywnie od dachu aż do piwnic, będzie przewożona"- dodaje.

Z kolei na antenie Radia Poznań Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zaznaczył, że to ogromne logistyczne zadanie. "Musi być przygotowana jakaś ogólna dokumentacja, która wskaże technologię prowadzenia robót rozbiórkowych, w sposób bezpieczny. Mamy do czynienia ze zwartą zabudową, po sąsiedzku znajdują się obiekty budowlane, które w trakcie prac rozbiórkowych nie mogą ulec uszkodzeniu"- mówił Paweł Łukaszewski.

Wszystkie służby są dalekie od wszelkich spekulacji, co mogło być powodem tej tragedii. Jak wskazano, brane jest pod uwagę wszystko.

Więcej w poniższym materiale video.



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
37.40 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro