Niezwykła wystawa w Poznaniu. "Zachęcam wszystkich do jej odwiedzenia"
Dotyczy naszego herbu.
Jak już wspominaliśmy, wystawa nosi tytuł "Poznaj herb Poznania". Jej autorem i pomysłodawcą jest Aleksander Bąk, heraldyzer oraz weksylograf, syn Jerzego Bąka - poznańskiego artysty-plastyka i architekta wnętrz, który jest autorem stylistyki obecnej formy herbu.
"Chcemy upowszechnić wiedzę o herbie wśród poznanianek i poznaniaków" - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. "Wiele osób wie, że znajdują się na nim święci Piotr i Paweł, ale dlaczego to właśnie Paweł zajmuje ważniejsze heraldycznie miejsce? Wystawa nie tylko odpowiada na to pytanie, ale również przybliża fascynującą historię naszego najważniejszego znaku. Zachęcam wszystkich do jej odwiedzenia" - dodaje.
Ekspozycja będzie dostępna na Wolnym Dziedzińcu do 15 sierpnia. Jak informuje miasto, składa się z 21 plansz podzielonych na 7 sekcji dotyczących kolejno: historii herbu Poznania, jego budowy, patronów miasta, orła Królestwa Polskiego, symboliki muru miejskiego, kluczy św. Piotra oraz korony miasta stołecznego.
"Choć współczesny wizerunek herbu naszego miasta jest ogólnie znany, to znaczenie średniowiecznej symboliki do dziś nie zostało jednoznacznie wyjaśnione. Popularny przekaz wiąże patronat apostołów z wezwaniem katedry, a mury i skrzyżowane klucze mają symbolizować samorządność. W moim przekonaniu wizerunek heraldyczny jest raczej manifestacją stołecznej rangi Poznania, jako siedziby władcy odrodzonego Królestwa Polskiego" - wyjaśnia Aleksander Bąk. "Zdaję sobie sprawę, że postawiona przeze mnie teza wychodzi poza utarty schemat, ale stanowi ona jednocześnie zaproszenie do podjęcia próby odczytania na nowo znaczenia symboliki utrwalonej na odcisku najstarszej znanej pieczęci miejskiej Poznania" - dodaje.