W centrum trwa przebudowa kolektora odpowiedzialnego za odprowadzanie nadmiaru wody ze Starego Miasta. Realizuje ją prywatny inwestor
To prace, które są prowadzone na zlecenie Vastint Poland - właściciela Starej Rzeźni.
Jak informuje Vastint, kolektor burzowy objęty przebudową ma długość około 360 metrów. - Kolektor to betonowa rura o średnicy 1,6 m, zaprojektowana, aby skutecznie odbierać nadmiar wody z opadów nawalnych, które stają się coraz częstsze w dobie zmian klimatycznych. W Poznaniu takie gwałtowne zjawiska występują około dziesięciu razy w ciągu roku - mówi Ewa Łydkowska, rzeczniczka Vastint Poland. - Cieszymy się, że możemy przysłużyć się Poznaniowi. Inwestycja nie będzie bezpośrednio służyć osiedlu powstającemu w rewitalizowanej Starej Rzeźni, ale wszystkim mieszkańcom miasta - dodaje.
W kolektorze zmieści się maksymalnie 720 m3 wody, ale jego głównym zadaniem jest odprowadzanie jej nadmiaru ze Starego Miasta w trakcie ulew. Przebudowa należy do skomplikowanych. - Kolektor umieszczony jest w wykopie o głębokości 7 metrów. Ze względu na wyjątkowo wysoki poziom wód gruntowych (najwyższy w Polsce od 11 lat), budowa jest skomplikowana technicznie, a sam kolektor posadowiony został na palach. Po zakończeniu realizacji zostanie przykryty ziemią oraz nawierzchnią nowej ulicy (tzw. Nowej Bóżniczej), która łączyć będzie istniejące dziś ulice: Bóżniczą z Północną - informuje Vastint. Nowa ulica także zostanie sfinansowana przez firmę w ramach rewitalizacji terenu Starej Rzeźni.
Wykonawcą jest firma AARSLEFF specjalizująca się w specjalistycznych robotach geotechnicznych, hydrotechnicznych oraz pracach związanych z bezwykopową renowacją sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Prace ruszyły na początku roku i mają zakończyć się jeszcze w 2024 roku.