Niezwykłe zjawisko znów na niebie. Gdzie i kiedy obserwować?
Przed nami noce pełne spadających gwiazd.
"Spadające gwiazdy" to Perseidy - jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca - 24 sierpnia. Perseidy są najlepiej widoczne w naszym kraju w dniach 10-14 sierpnia, a w tym roku noc z największą liczbą "spadających gwiazd" to ta z 12 na 13 sierpnia.
"Perseidy to jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów, który co roku rozświetla letnie niebo - opowiada Justyna Olszewska, doktorantka Instytutu Obserwatorium Astronomicznego z Wydziału Fizyki UAM.
"Perseidy pochodzą z pozostałości komety 109P/Swift-Tuttle, a Ziemia co roku wpada w nie na swojej orbicie w połowie sierpnia, co powoduje zjawisko "spadających gwiazd". Radiant, czyli punkt, z którego wydają się wylatywać meteory, znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza. W tym roku maksimum Perseidów przypada na noc z 12 na 13 sierpnia" - tłumaczy badaczka.
"Aby cieszyć się najlepszymi widokami, warto udać się do miejsc z minimalnym zanieczyszczeniem świetlnym. W okolicach Poznania doskonałą lokalizacją jest Ostoja Ciemnego Nieba w Izdebnie i Chalinie, a jeśli szukacie czegoś bliżej, warto odwiedzić Rezerwat Przyrody Morasko" - dodaje. "Niedaleko obu tych lokalizacji niebawem staną stacje ALPS (All-sky Light Pollution Survey) służące do pomiaru zanieczyszczenia sztucznym światłem. Jedna z nich zlokalizowana będzie na dachu Wydziału Fizyki UAM. Wszystkie te miejsca zapewnią idealne warunki do obserwacji tego niesamowitego zjawiska. Przed obserwacją polecam również zajrzeć na stronę internetową https://www.lightpollutionmap.info" - podsumowuje Justyna Olszewska.
Do obserwacji nie potrzeba specjalnego sprzętu - drobiny komet są jednymi z najłatwiejszych do obserwacji na niebie. Wystarczy trochę cierpliwości i bezchmurne niebo. Najlepiej na obserwację wybrać się za miasto - miejskie światła utrudniają bowiem podziwianie zjawisk na niebie.