Opalaj się z głową!
Opalanie się może być bardzo przyjemne - warto jednak zadbać też o to, aby nie było szkodliwe dla zdrowia.
Czy istnieje zdrowe opalanie się?
Na początku warto zadać sobie pytanie - czy istnieje zdrowe opalanie się? Nie da się ukryć, że wystawianie się na promieniowanie UV może mieć dla organizmu także negatywne konsekwencje, przyspiesza bowiem ono starzenie skóry, w skrajnych przypadkach może powodować nowotwory. Bardzo często z jego powodu występują przebarwienia czy zwykłe oparzenia słoneczne. Czy jednak należy całkowicie unikać słońca? To również nie jest korzystne dla zdrowia ponieważ to dzięki słońcu nasz organizm jest w stanie syntetyzować witaminę D, która jest tak niezwykle ważna dla zdrowych kości czy prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. W miesiącach zimowych, kiedy czujemy spadek formy psychicznej, jedną z głównych przyczyn jest właśnie brak słońca, a co za tym idzie - niedobory witaminy D. Kontakt ze słońcem jest więc więc potrzebny dla zdrowia, należy go jednak z kąpieli słonecznych korzystać jednak w taki sposób, aby nie wyrządzić sobie krzywdy.
Ekspozycja na słońce
Podstawą jest tutaj odpowiednia ekspozycja na słońce. Jeżeli będziemy się wystawiali na promieniowanie słoneczne w godzinach największego operowania słońca, to jest między jedenastą a szesnastą, ryzyko poparzeń będzie znacznie większe. Co więcej, wiele zależy od typu karnacji - osoby z bladą skórą, które opalają się raczej na czerwono, powinny jeszcze ostrożniej podchodzić do plażowania. Nie znaczy to jednak, że takie osoby w ogóle nie mogą opalić skóry. Znacznie lepiej sprawdzą się im jednak krótkie sesje, na przykład 15 minut na słońcu, niż długie godziny plażowania bez parasola. Niezależnie od tego, w jaki sposób się opalamy, niezwykle istotne jest to, aby bezwzględnie chronić głowę. Zbytnie przegrzanie głowy może prowadzić do zgubnego w skutkach udaru słonecznego, który dla zdrowia może mieć niezwykle poważne konsekwencje.
Ochrona przeciwsłoneczna
Jak chronić skórę przed słońcem? Przede wszystkim istotne jest tutaj używanie wysokiej jakości kremów z filtrami. Wybierając konkretny produkt, zwróćmy uwagę na kilka czynników - niezwykle istotne jest, aby krem miał nie tylko wysoką wartość, ale także szerokie spektrum działania. W lecie warto zainwestować nawet w kremy o wartości 50 SPF. Co istotne, powinny one chronić zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Warto też zwrócić uwagę na obecne na rynku produkty, które pozwalają zniwelować także skutki promieniowania niebieskiego, emitowanego przez sprzęty elektroniczne. Długie przebywanie przed ekranami także może być przyczyną przyspieszonego starzenia się skóry, dobrze jest więc zapobiegać tym skutkom. W zależności od typu skóry wybierajmy bardziej treściwe konsystencje kremów lub lżejsze fluidy. Ostatnie sprawdzą się szczególnie osobom, których cera ma tendencję do zapychania się. Produkty z efektem blur mogą też śmiało zastąpić podkład - wyrównają koloryt cery, delikatnie zmatowią ją i będą dobrze prezentować się z resztą makijażu, różem czy brązerem. Pamiętajmy też o odpowiedniej aplikacji produktów przeciwsłonecznych. Nie wystarczy posmarować się raz dziennie, szczególnie jeśli opalamy się na przykład na plaży czy nad brzegiem basenu. Aplikację powinno się ponawiać po każdym wyjściu z wody, a nawet jeśli nie pływamy - co kilka godzin. Dzięki temu możemy mieć pewność, że ochrona przeciwsłoneczna będzie jak najskuteczniejsza.