Reklama
Reklama

Spawarki TIG - odkryj, jak wybrać najlepszy sprzęt dla swoich potrzeb i zwiększyć wydajność!

TIG to jedna z najbardziej wszechstronnych metod spawania, ceniona za precyzję, jakość spoin i możliwość pracy z różnorodnymi materiałami. Wybór odpowiedniej maszyny może jednak stanowić wyzwanie, zwłaszcza dla firm dążących do zwiększenia wydajności i jakości swoich procesów produkcyjnych. W tym artykule przedstawimy kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze spawarki do spawania aluminium.

Prąd spawania

Prąd spawania to jeden z tych parametrów, który wyróżnia poszczególne modele spawarki TIG. Co to jest? Mówiąc ogólnie, rozumiemy przez niego zmienną kontrolującą ilość metalu spoiny osadzanego podczas procesu spawania. Natężenie mierzone jest w amperach, a sama wartość wpływa na szybkość topienia elektrody i głębokość wnikania w materiał bazowy. Tym samym od prądu spawania zależy głębokość i charakterystyka uzyskanego przetopu.

Zbyt mała wartość będzie prowadzić do rozgrzania materiału na niewielkim obszarze, z kolei za duże natężenie spowoduje zbyt dużą głębokość przetopu i powstawanie przepaleń. Prąd spawania powinien być dobierany do typu obrabianego materiału, jego grubości, elektrody, a czasami także rodzaju podawanego gazu i średnicy używanej dyszy. Jeśli zamierzamy pracować także na cienkich elementach, powinniśmy wybrać model spawarki TIG, w której zakres prądu spawania rozpoczyna się od 5A.

Cykl pracy spawarki TIG

Cykl pracy jest jednym z najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze spawarki TIG. Jest to wskaźnik określający, jak długo urządzenie może pracować bez przerwy przy określonym prądzie spawania, zanim będzie wymagać okresu chłodzenia. Jest on wyrażony w procentach i określa stosunek czasu spawania do całkowitego czasu cyklu, który wynosi 10 minut. Przykładowo, cykl pracy wynoszący 60% przy 200 amperach oznacza, że spawarka może pracować bez przerwy przez 6 minut, a następnie musi chłodzić się przez 4 minuty.

Charakterystyka odnosi się do temperatury otoczenia na poziomie 40 C. W warunkach niższej temperatury otoczenia lub przy niższym prądzie spawania, rzeczywisty cykl pracy może być wyższy. Zrozumienie cyklu pracy spawarki jest kluczowe dla optymalizacji wydajności pracy i zapewnienia długotrwałej, niezawodnej eksploatacji sprzętu. Nowoczesną i niezawodną spawarkę TIG znajdziesz na cloos.pl.

Materiał spawania

Spawarki TIG są idealne do spawania różnorodnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, miedź czy stopy niklu. Ważne jest, aby wybrać maszynę odpowiednią do specyficznego rodzaju i grubości materiału, z którym przyjdzie nam pracować.

Do czego można jeszcze wykorzystać spawarkę TIG? Aluminium jest tym materiałem, który bardzo często spawa się tą technologią. Warto przy tym pamiętać, że najlepszą jakość spawu zapewnia prąd zmienny AC. To właśnie użycie tego nowoczesnego urządzenia pozwala osiągnąć czystość jeziorka spawalniczego oraz uniknięcia wytrącania się tlenków. Spawarka TIG AC/DC, z uwagi na swoją charakterystykę technologiczną jest rozwiązaniem nieco droższym. Zaleca się jej kupno, gdy aluminium stanowi ważną część naszego procesu produkcyjnego.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne spawarki TIG oferują wiele zaawansowanych funkcji, które mogą znacząco poprawić jakość i efektywność spawania. Dokonując wyboru sprzętu do naszego parku maszynowego warto zwrócić uwagę między innymi na:

  • Puls - funkcja ta pozwala na precyzyjne kontrolowanie ciepła wprowadzanego do materiału, co jest szczególnie ważne przy spawaniu cienkich blach.

  • MMA - odnosi się do spawania łukowego z użyciem elektrod otulonych.

  • Wybór kształtu fali przy spawaniu TIG AC - wpływa bezpośrednio na jakość spoiny.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
1℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro