Reklama
Reklama

Letnie powodzie i podtopienia - jak sobie z tym poradzić?

Mieszkańcy Poznania i okolicznych miejscowości jak co roku borykają się z okresowymi podtopieniami tym bardziej, gdy po dużych upałach nadchodzą porywiste burze i silne opady. Grunt, który od tygodni jest nadmiernie wysuszony, nie jest w stanie wchłonąć tak dużych ilości wody, stąd na ulicach i w ogrodach pojawiają się spore kałuże. Oczywiście po jakimś czasie znikają, jeśli opady nie będą utrzymywać się przez dłuższy czas.

Niektórzy mieszkańcy w ramach tego typu opadów mogą doświadczyć niemiłych sytuacji, na przykład obfitych podtopień garaży i piwnic. Specjaliści zwracają uwagę na fakt, że tego typu sytuacje mogą być wywoływane przez zły system odprowadzania wody z działki lub poboczy dróg.

Sprawdźmy, jak odpowiednio przygotować się na tego typu krótkotrwałe podtopienia i silne opady deszczu w nadchodzącym sezonie letnim i nie tylko.

Nagłe sytuacje - letnie podtopienia

Częstą sytuacją jest moment, gdy burza nadchodzi całkowicie niespodziewanie. Tego typu oberwanie chmury to nie tylko ogromne opady deszczu, ale też często silny i porywisty wiatr. Gdy burza nadejdzie, nic już nie da się zrobić. Koniecznie schroń się w bezpiecznym miejscu, a o wszelkich awariach i wypadkach informuj służby, w tym głównie straż pożarną.

Straż pożarna dysponuje specjalistycznym sprzętem do usuwania drzew, ale również sprzętem wypompowującym andmairy zgromadzonej wody. Jeśli więc Twojej posesji zagraża podtopienie, to poinformuj o tym lokalne służby.

Jak zabezpieczyć się na wypadek podtopień?

Latem, gdy gleba jest wyschnięta, dużo gorzej wchłania wodę - po prostu zajmuje jej to dużo więcej czasu, przez co jej nadmiar osadza się na powierzchni ziemi i podąża do najniżej usytuowanych punktów gruntu.

Jako właściciel działki jesteś w stanie przewidzieć, w którym miejscu gromadzisz nadmiar deszczówki, więc możesz przygotować się na wypadek nagłych ulew poprzez przygotowanie odpowiedniego drenażu i odwodnień.

Możesz wynająć profesjonalną firmę, która wykona instalację lub postawić na wynajem koparki i samodzielnie zainstalować rury odwadniające. Odpowiednie odwodnienie i kratki ściekowe mogą zapobiec nagromadzeniu się wody i uchronią Twój dobytek, na przykład przed przelewaniem się wody do garażu, piwnicy i w inne niżej położone miejsca.

Jak powinno wyglądać dobre i skuteczne odwodnienie?

Dobre odwodnienie wcale nie musi być drogie. Powinno zostać wykopane z głową, w taki sposób, by maksymalnie przewidywać bieg wody w nietypowych sytuacjach, jak burze i nawałnice.

  1. Warto wyposażyć się w obszerny zbiornik na deszczówkę lub skierować wypływ wody w ogólnodostępne miejsce do odprowadzania wód deszczowych.

  2. Warto instalować kratki ściekowe, szczególnie w miejscach, gdzie woda nabiera dużego rozpędu - przy zjazdach, schodach i innych nachyleniach.

  3. Należy usytuować rury na odwodnienie, drenażowe lub wodne pod ziemią, które pomogą skutecznie transportować wodę w miejsce jej przeznaczenia.

Pompa wody - ratunek na wypadek awaryjny

Podręczna pompa wody może przydać się każdemu i w najmniej oczekiwanym momencie. Pompy zanurzeniowe i inne niedrogie modele można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Tego typu sprzęt może uratować dobytek, na przykład piece CO i wyposażenie - po prostu skutecznie pozbędzie się nadmiaru wody i może pracować natychmiast po podłączeniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
13℃
Poziom opadów:
0.8 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro