Reklama

Sezon na kleszcze. W tym roku w Poznaniu jest ich więcej!

zdjęcie ilustracyjne | fot. Erik Karits z Pixabay
zdjęcie ilustracyjne | fot. Erik Karits z Pixabay

Kleszcze przenoszą groźne choroby - boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu.

Problemem tak naprawdę nie są same kleszcze, lecz bakterie, które często żyją w ich organizmach. Kleszcz będący nosicielem tej choroby wgryza się w skórę człowieka, a bakterie razem z jego śliną dostają się do ludzkiego krwiobiegu. Kleszcza można złapać nie tylko w lesie. Niebezpieczne są też miejskie parki, zwłaszcza te, w których rośnie gęsta trawa i krzewy.

Dane statystyczne wskazują wzrost liczby kleszczy pospolitych w stolicy Wielkopolski na przestrzeni ostatnich lat. Więcej jest też zgłoszeń ukąszeń przez pasożyty oraz przypadków zachorowania na choroby, które przenoszą.

"Większa liczba kleszczy w tym sezonie w Poznaniu może być spowodowana kilkoma czynnikami, w tym zmianami klimatycznymi, które sprzyjają dłuższym i łagodniejszym zimom, a także cieplejszym i wilgotniejszym wiosnom i latom"- mówi prof. dr hab. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. "Takie warunki są idealne dla rozmnażania i przetrwania kleszczy. Dodatkowo w aspekcie długoterminowym zwiększona urbanizacja i zmiany w użytkowaniu gruntów mogą prowadzić do zwiększenia liczby miejsc odpowiednich dla kleszczy, takich jak parki i tereny zielone. Należy pamiętać, że nie ma idealnych danych porównawczych i część informacji o zwiększonej liczbie kleszczy to efekt tego, że bardziej zwracamy uwagę na obecność tych pajęczaków"- dodaje.

"Gdy zauważymy kleszcza powinniśmy go jak najszybciej usunąć" - mówi lekarz pediatra Dagmara Smektała-Smakulska z Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych. "W aptekach są dostępne specjalne zestawy, można to zrobić również sterylną pensetą. Jeżeli jakiś fragment kleszcza pozostanie w skórze, nie należy próbować go wyciągnąć na siłę, tylko pozostawić do wyropienia. Następnie trzeba odkazić miejsce po usunięciu i obserwować całą skórę w kierunku pojawienia się rumienia wędrującego" - dodaje.

"U osób dorosłych mniej więcej 70% wszystkich kleszczy wbija się w strefie od pasa w dół" - mówi prof. dr hab. Jerzy Michalak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. "Najczęściej są to kostki, łydki, zgięcia kolan, pachwiny, brzuch i pośladki. W przypadku dzieci ulubionym miejscem kleszczy jest rejon ich głowy, karku i barków. Zazwyczaj atakują niewielkich rozmiarów, łatwe do przeoczenia nimfy, rzadziej mniej liczne, za to dwukrotnie większe samice" - dodaje.

Aby zmniejszyć ryzyko ugryzienia, należy pamiętać o kilku zasadach. Warto nosić ubrania z długimi rękawami i nogawkami, unikać chodzenia w wysokiej trawie i gęstych krzewach oraz używać preparatów przeciw kleszczom. Należy także dokładnie oglądać swoje ciało po powrocie z obszarów, w których mogą występować pasożyty, w szczególności pachwiny, skórę za uszami, pachy oraz linie włosów.

Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu. Wszelkie objawy typowe dla boreliozy należy skonsultować z lekarzem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
4.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro