Od grudnia pociągi na trasie Poznań - Warszawa mają w końcu jeździć szybciej. O ile?
Czy jest się z czego cieszyć?
PKP PLK poinformowały o czasach przejazdów od grudnia na popularnych trasach w Polsce. Na liście znalazło się m.in. połączenie Poznań Główny - Warszawa Centralna. Obecnie najszybszy pociąg pokonuje tę trasę w 2 godziny i 29 minut. Od grudnia czas przejazdu ma się skrócić o 10 minut, a więc do 2 godzin i 19 minut.
Co istotne, jest to czas osiągany przez najszybszy pociąg poruszający się tą trasą, a jak zauważa Gazeta Wyborcza, najszybsze składy nie zatrzymają się np. w Koninie czy w Kutnie. Taki czas przejazdu uzyskają więc m.in. dzięki temu, że ominą stacje po drodze. Większość połączeń i tak ma się mieścić w okolicy 3 godzin podróży, co nie będzie żadnym poprawieniem sytuacji dla pasażerów.
Przypomnijmy, że prace związane z modernizacją linii kolejowej Poznań - Warszawa, E20, ruszyły w 2017 roku i wciąż się nie zakończyły, choć początkowo planowano, że potrwają 2,5 roku. Kosztują astronomiczne 2,3 miliarda złotych. Na początku roku Ministerstwo Infrastruktury przyznało, że nie jest zadowolone z efektów drogich prac. Gigantyczne pieniądze wydane na ten cel nie poprawią przepustowości trasy ani znacząco nie polepszą prędkości składów. Dla porównania w rozkładzie jazdy 2015/2016, a więc przed remontem, najszybszy pociąg pokonywał trasę Warszawa - Poznań w 2h 25 minut, a Poznań - Warszawa w 2h 32 minuty. Po inwestycji za miliardy, w przypadku podróży z Poznania do Warszawy, zgodnie z zapowiedziami PKP PLK będziemy mogli skrócić czas podróży o maksymalnie 13 minut.
Najpopularniejsze komentarze