W Poznaniu stanie kolejny komputer kwantowy za miliony. Jesteśmy jedynym takim miastem w kraju
Tylko Poznań może się obecnie pochwalić taką technologią.
Już w kwietniu informowaliśmy na epoznan.pl o uruchomieniu pierwszego komputera kwantowego w Polsce, który stanął w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. To ORCA Computing PT-1. W lutym 2022 roku PCSS, jako pierwsza polska instytucja publiczna dołączyła do IBM Quantum Network tworząc tym samym pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej Centrum Innowacji Kwantowych IBM.
Teraz czeka nas kolejny krok w rozwijaniu technologii kwantowej w Polsce, ale przede wszystkim w Poznaniu. W środę Ministerstwo Cyfryzacji podało, że w PCSS stanie kolejny komputer kwantowy. - Komputery kwantowe to przyszłość. Pozwolą na radykalne przyspieszenie rozwiązywania skomplikowanych problemów obliczeniowych, takich jak modelowanie molekularne, optymalizacja procesów czy analiza dużych zbiorów danych. Komputery kwantowe mogą znacznie zwiększyć efektywność w dziedzinach takich jak medycyna, kryptografia, finanse oraz sztuczna inteligencja, dając instytucjom badawczym oraz podmiotom komercyjnym przewagę konkurencyjną oraz możliwość przełomowych odkryć - mówił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. - Polska powinna być europejskim liderem rozwijania i wykorzystania tej technologii - dodał.
Z nowego sprzętu będą korzystać przede wszystkim naukowcy, ale też przedstawiciele przemysłu i sektora publicznego. - Projekt EuroQCS-Poland to wspólna inicjatywa polskich i europejskich instytucji. PCSS będzie liderem konsorcjum, które zajmie się integracją i rozwojem sprzętu oraz oprogramowania. Partnerami projektu są Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Creotech Instruments S.A. oraz Uniwersytet Litewski. Wspólnie będą pracować nad tym, aby komputer kwantowy działał bez zakłóceń i przynosił korzyści naukowcom oraz przedsiębiorcom - informuje ministerstwo.
Instalacja nowego komputera kwantowego EuroQCS-Poland zacznie się w połowie 2025 roku. Całkowity koszt to 12,3 mln euro, z czego połowę zapewni Ministerstwo Cyfryzacji, a połowę EuroHPC JU.
Najpopularniejsze komentarze