Reklama

Kolejny odcinek torów w regionie przejdzie modernizację. "Pociągi pokonają trasę nawet o 7 minut krócej niż obecnie"

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK

Chodzi o 15-kilometrowy odcinek między Krotoszynem i Koźminem Wielkopolskim.

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy prac. - Na ok. 15 km odcinku między Krotoszynem a Koźminem Wielkopolskim (linia kolejowa Oleśnica - Chojnice, nr 281) wymienimy szyny i podkłady, wzmocnimy podtorze i zamontujemy urządzenia sterowania ruchem. Wyremontowane będą obiekty inżynieryjne, głównie przepusty nad niewielkimi ciekami. Dla sprawnych przejazdów zamontujemy nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym, a na 15 przejazdach kolejowo-drogowych ułożymy nową nawierzchnię. Na 6 skrzyżowaniach, m.in. w okolicy miejscowości Wolenice i Bożacin, zamontujemy dodatkowe zabezpieczenia - sygnalizację świetlną, która będzie informować kierowców o zbliżającym się do przejazdu pociągu - informują kolejarze.

Dzięki inwestycji czas podróży między miejscowościami ma się skrócić o 7 minut. Z aktualnych 19 minut do około 12 minut. Tym samym pociągi rozpędzą się tutaj do 120 km/h. - Korzystnie wpłynie to także na podróże z Krotoszyna do Jarocina i Poznania oraz na międzywojewódzkie relacje, z Poznania do Milicza (na Dolnym Śląsku), a także zagwarantuje sprawniejszy ruch składów towarowych.

Wykonawca ma zostać wybrany w najbliższych tygodniach. Całość ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Podczas prac pasażerowie będą musieli korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej.

Wykorzystując przerwę w ruchu pociągów kolejarze przebudują też perony na stacji Krotoszyn. - Po modernizacji będą one wyższe. Ułatwi to wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Oczekiwany komfort zapewnią nowe wiaty i ławki. Zamontowane zostanie jasne, ekologiczne oświetlenie, a informację umożliwi czytelne oznakowanie oraz gabloty z rozkładem jazdy. Na antypoślizgowej nawierzchni przygotujemy ścieżki naprowadzające, które pomogą w komunikacji osobom niewidomym. Zmodernizowane perony pozwolą na dogodny dostęp do kolei wszystkim podróżnym, także osobom mającym trudności z poruszaniem się.

Prace przy przebudowie peronów mają ruszyć latem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.35 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro