Reklama

Wielkopolska kolebką wodoru - inicjatywa powstania Polskiej Izby Wodoru

Z entuzjazmem i determinacją informujemy, że w Poznaniu zainicjowano powstanie Polskiej Izby Wodoru, pod przewodnictwem prof. Michała Wieczorowskiego i dr Adama Lewandowskiego.

Inicjatywa powstała podczas tegorocznej edycji międzynarodowego wydarzenia H2Poland & Net Zero oraz w oparciu o sieć kontaktów na linii samorząd - nauka - biznes.
To wynik konstruktywnych dyskusji przedsiębiorców, naukowców i pasjonatów zaangażowanych w technologie wodorowe, skupionych m.in. w ramach Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, gremium powołanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Cieszę się że dzięki Wielkopolskiej Platformie Wodorowej, której mam przyjemność przewodniczyć powstała ta cenna inicjatywa. To niewątpliwie przyspieszy proces wdrażania technologii wodorowych i umożliwi członkom izby aplikować o środki zewnętrzne, w tym środki europejskie. - powiedział Jacek Bogusławski - Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Polska Izba Wodoru będzie zrzeszać przedsiębiorców i instytucji wokół idei zeroemisyjnej gospodarki. Misją PIW jest jednoczenie środowiska związanego z technologią wodorową i rozwój inicjatyw wodorowych.

- Jesteśmy tu, aby wspierać inicjatywy wodorowe, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Wierzymy, że wodór jest kluczem do przyszłości naszej planety, a Polska Izba Wodoru ma na celu przyspieszenie tego procesu. - mówi prof. Michał Wieczorowski, który został wybrany na przewodniczącego grupy inicjatywnej Polskiej Izby Wodoru. Celem powstania Izby jest m.in. współpraca z organami państwowymi i samorządowymi w zakresie kształtowania polityki wodorowej w aspektach prawnych, a jednocześnie upowszechnianie dobrych praktyk, których w Wielkopolsce nie brakuje, dodaje Profesor.

- Już dzisiaj mamy wiele przykładów w Polsce, głównie w Wielkopolsce, zastosowania tej technologii w mieszkalnictwie, transporcie czy przemyśle. Transfer wiedzy, dobrych praktyk oraz praktycznych zastosowań to będzie ogromny atut Polskiej Izby Wodoru - powiedział dr Adam Lewandowski.

Polska Izba Wodoru poprzez współpracę i wymianę doświadczeń ma również przyczynić się do promocji kształcenia specjalistów w zakresie technologii wodorowych, prowadząc szeroką działalność edukacyjną i szkoleniową.

- Jestem niesamowicie zainteresowany działalnością Izby, bowiem od wielu lat promujemy rozwój nowych technologii stawiając m.in. na gospodarkę wodorową. Jako Województwo Wielkopolskie jesteśmy pierwszym polskim regionem, który posiada własną Strategię Wodorową do 2030 roku z perspektywą do 2040 a także specjalnie dedykowaną platformę networkingową, tj. Wielkopolską Platformę Wodorową. To pozwala nam wierzyć, że wspólnie osiągniemy sukces. - powiedział Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
48.10 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro