Universum o rodzajach grobów
Dodano poniedziałek, 8.07.2024 r., godz. 07.30
W dzisiejszym odcinku naszego cyklu chcielibyśmy poruszyć temat nierozerwalnie kojarzący się z usługami pogrzebowymi, tj. temat wyboru grobu.
Co do zasady groby dzielimy na miejsca ziemne oraz murowane. Już na etapie tej bardzo ogólnej systematyki należy zaznaczyć, że praktycznie zawsze miejsca murowane są droższe od swoich ziemnych odpowiedników. Dlaczego tak jest? Różnica w cenie jest pochodną różnicy w kosztach wybudowania takiego grobu. O ile mogiła ziemna jest kopana do pogrzebu i po nim zasypywana, to groby murowane poza wykopem wymagają jeszcze wypełnienia z betonu lub cegły (zależnie od regionu Polski stosuje się różne technologie). Dla nisz należy wziąć pod uwagę konieczność wylania fundamentów pod późniejsze kolumbarium, w którym te nisze się znajdują.Naturalnie, im mogiła większa, tym opłata za nią wyższa. Grób dwumiejscowy będzie droższy w wykupie niż jednomiejscowy. W tym miejscu warto również wyjaśnić sobie jaka jest różnica między tymi przykładowymi mogiłami.
Grób jednomiejscowy pod tradycyjny pochówek (tj. w trumnie) umożliwia pochowanie w nim jednej osoby zmarłej w trumnie na przestrzeni 20 lat. W praktyce po 20 latach można pochować do takiego grobu drugą osobę zmarłą, w efekcie czego będą tam spoczywać dwie osoby.
Czym zatem różni się od takiej mogiły grób dwumiejscowy? Otóż do tego drugiego możemy zorganizować dwa pochówki tradycyjne bez zwracania uwagi na to, ile czasu minęło od pierwszego pochówku. Dopiero przy woli złożenia trzeciej osoby w trumnie do takiej mogiły musimy upewnić się, że od pierwszego pochówku minęło 20 lat. Równocześnie do grobu jednomiejscowego możemy poza trumną z ciałem pochować do 8 urn z prochami (bez zwracania uwagi na daty pochowań). Przy grobie dwumiejscowym może to być nawet 16 urn z prochami!
Wnioski, jakie możemy wyciągnąć z powyższych rozważań są proste. Jeśli wśród członków rodziny jest przyzwolenie na kremację po śmierci, nie ma sensu ekonomicznego płacenie za większe groby niż jednomiejscowy ziemny.
Poza tradycyjnymi grobami ziemnymi na niektórych cmentarzach (w tym na obu komunalnych w Poznaniu) spotkać możemy grobu ziemne urnowe, które są dużo mniejsze od tradycyjnych i pozwalają na umieszczenie w nich jedynie urn z prochami. Groby te zwykle pozwalają na pochówek od 1 do 4 urn. Są to miejsca tańsze w wykupie od tradycyjnych. Z racji niewielkich wymiarów nagrobki zamykające takie mogiły są również tańsze niż te o standardowych parametrach.
Z grobów murowanych warto wspomnieć o grobowcach budowanych w ziemi. Na cmentarzach komunalnych w Poznaniu cechuje je często dobra lokalizacja względem kaplic. Na cmentarzach parafialnych są to często mogiły usytuowane blisko głównych alejek.
Obok grobowców równie często wybierane przez rodziny osób zmarłych są nisze w kolumbariach. Pozwalają one na pochówek od 1 do 4 urn. Sama nisza zamykana jest płytą, a zatem nie ma w tym przypadku konieczności zakupu nagrobka. Miejsca takie wymagają opłaty co 25 lat.
W praktyce często pochówek realizowany jest do grobu już istniejącego. Mając jednak wybór zawsze warto spoglądać w przyszłość również w kontekście kosztów związanych z utrzymaniem grobu i podejmować świadome decyzje, do czego zawsze zachęcamy.
Jeśli chcecie mieć pewność, że o tych i innych kwestiach związanych z pogrzebem "ktoś" pomyśli podczas organizacji ceremonii pogrzebowej, to najlepiej zapiszcie Państwo numer do nas w swoim telefonie i jeśli znajdziecie się w potrzebie, po prostu zadzwońcie.
1. Najkrótsza droga to nasz profil na Facebooku: https://www.facebook.com/universumpoznan/
2. Adres e-mail:
[email protected]
3. Całodobowy telefon, gdzie możecie Państwo również zlecić dowolną usługę pogrzebową naszej firmie:
tel. 61 853 19 43