Reklama

Żar do piątku poleje się z nieba. Ostrzeżenie obowiązuje już w 28 powiatach naszego regionu!

zdjęcie ilustracyjne | fot. Yves Bernardi z Pixabay
zdjęcie ilustracyjne | fot. Yves Bernardi z Pixabay

Są nowe informacje.

Ostrzeżenie o upałach drugiego stopnia obejmie większy obszar niż zapowiadano. Obowiązywać będzie w godzinach od 12:30 w środę do 20 w piątek 28 czerwca. Obejmuje powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, gnieźnieński, grodziski, jarociński, kościański, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, pleszewski, Poznań, poznański, słupecki, szamotulski, średzki, śremski, wągrowiecki, wrzesiński, gostyński, Kalisz, kępiński, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, rawicki i wolsztyński.

"Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30 C do 33 C. Temperatura minimalna w nocy od 18 C do 20 C"- czytamy w komunikacie IMGW. Dodano, że ostrzeżenie może być kontynuowane.

Tradycyjnie lekarze apelują byśmy nie lekceważyli upałów. Należy unikać godzin, w których to nasłonecznienie jest największe - czyli pomiędzy 11:00 a 16:00 lepiej przebywać w cieniu. "Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby w wieku podeszłym, osoby z chorobami sercowo- naczyniowymi, generalnie należy się nawadniać, co oczywiście też wiemy. Należy spożywać 2 a nawet 3 litry płynów na dobę" - mówił w jednej z rozmów z Telewizją WTK w trakcie zeszłorocznych upałów lekarz medycyny ratunkowej Jacek Górny.

Lekarze zalecają też nakrycie głowy, okulary i kremy z filtrem oraz jasne, luźne ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Lepiej też sięgać po lekkostrawne potrawy i ograniczyć alkohol, po którym nigdy nie należy wchodzić do wody.

Służby tradycyjnie uczulają też, by pod żadnym pozorem nie pozostawiać dzieci i zwierząt w nagrzanych samochodach. Temperatura w takim dniu może w nich dochodzić do 50-60 stopni Celsjusza.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro