Reklama

Ile osób w 2023 roku mieszkało w Poznaniu? Podano fakty i liczby

zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Maciej Kopiński
zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Maciej Kopiński

Podczas wtorkowej sesji przedstawiono raport o stanie miasta, który zawiera najważniejsze dane o Poznaniu, jego strukturze, demografii i najważniejszych działaniach.

Jak przekazano, poznańska gospodarka rozwijała się stabilnie, pomimo wysokiej inflacji i rosnących cen energii i paliw. Jeśli chodzi o PKB na mieszkańca, Poznań był na drugim miejscu (po Warszawie) wśród największych polskich miast - z wynikiem 138 tys. zł. Miał najniższą stopę bezrobocia (1%), był też drugi pod względem liczby firm na tysiąc mieszkańców (243).

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

"Zamożność Miasta i bardzo wysoki potencjał potwierdziły wysokie oceny największych międzynarodowych agencji ratingowych. Poznań ma najwyższy możliwy do uzyskania przez samorząd lokalny w kraju rating "A-" nadany przez Fitch Ratings. Oznacza on, że Miasto ma bardzo wysoką zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych" - informują przedstawiciele magistratu.

Raport zawiera m.in. informacje dotyczące demografii Poznania. Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na koniec 2023 r. w Poznaniu żyło 538,4 tys. osób. "Do tego należy jednak doliczyć ok. 80 tys. niezameldowanych, które mieszkały w stolicy Wielkopolski i korzystały w ciągu roku z przestrzeni i usług miejskich. Były to przede wszystkim osoby spoza Poznania, które tu się uczą i studiują, pracownicy tymczasowi, a także ok. 30 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy" - dodano.

Według opublikowanych w 2023 r. wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w Poznaniu żyło 143 tys. rodzin. 16 procent mieszkańców Miasta - czyli 86,4 tys. osób - miało od 15 do 29 lat. Z kolei seniorzy stanowili ponad 26 proc. mieszkańców (142,1 tys. osób). W stolicy Wielkopolski zameldowani byli też cudzoziemcy z ponad 120 państw z 6 kontynentów, w tym 84% z Europy.

W 2023 r. Miasto było organem prowadzącym dla 14 instytucji kultury. Zorganizowały one 12 845 projektów kulturalnych - festiwali, filmów, koncertów, spektakli, warsztatów, wystaw, gier terenowych - w których udział wzięło ponad 2,3 mln osób. Poznańska baza sportowo-rekreacyjna obejmowała łącznie 1047 obiektów. Miejskimi terenami zarządzały Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji (POSiR). Łącznie na pływalniach krytych, letnich i lodowiskach POSiR sprzedano 749,7 tys. biletów (o 17% więcej niż w roku poprzednim). Miasto wsparło organizację 157 imprez sportowych.

Szpitale prowadzone przez Miasto hospitalizowały łącznie 47,8 tys. osób. "Najwięcej pacjentów (27,9 tys.), przyjął Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia" - przekazano.

Flota Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu zwiększyła się m.in. o 25 niskopodłogowych autobusów o napędzie elektrycznym zasilanych wodorem.

W 2023 r. do Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) dostarczono 210 tys. ton odpadów, z których wyprodukowano 563 650 GJ energii cieplnej. Była ona wykorzystywana do ogrzewania poznańskich osiedli mieszkaniowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
20℃
Poziom opadów:
5.8 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro