Reklama

Volkswagen Poznań rozpoczął produkcję nowej wersji popularnego modelu auta

fot. Krzysztof Kubiak
fot. Krzysztof Kubiak

Nowy VW Crafter będzie powstawać wyłącznie we Wrześni.

Jak informuje fabryka, Volkswagen Crafter należy do najpopularniejszych aut dostawczych w swoich segmencie, a do końca ubiegłego roku sprzedano ich 354 tysiące. Teraz do produkcji trafiła nowa wersja Craftera, i podobnie jak starsza, będzie produkowana wyłącznie w Polsce, konkretnie we Wrześni.

Zakład do przejścia na produkcję nowego modelu przygotowywał się od dawna. - Zmodernizowaliśmy linie produkcyjne, odbyły się warsztaty na wszystkich obszarach montażu. Inwestujemy też w kompetencje naszej załogi. W zeszłym roku przeszkoliliśmy 550 osób, w tym roku już około 200, a następne osoby czekają na swoją kolej. Łącznie chcemy przeszkolić około tysiąca osób, a zakres szkoleń dotyczy m. in. nowego kokpitu, obudowy kolumny kierownicy, czy drzwi przesuwnych. Dużo nowych umiejętności nabyli też nasi elektrycy - mówi dr Thomas Kreuzinger-Janik, dyrektor zakładu we Wrześni.

Co nowego pojawi się w aucie? Przede wszystkim duży, ponad 10- lub nawet blisko 13-calowy wyświetlacz, a do tego nowy system sterowania głosowego. Nowością będą systemy wspomagania kierowcy - m.in. ostrzegający o pieszych czy rowerzystach znajdujących się z boku samochodu. - Wszystkie nowe wersje Craftera będą w przyszłości wyposażone w m.in. system utrzymywania pasa ruchu, dynamiczny wyświetlacz znaków drogowych, ogranicznik prędkości oraz dostępny opcjonalnie akustyczny system Park Distance Control dla obszaru z tyłu pojazdu. Po raz pierwszy, jako opcja, w nowym Crafterze dostępna będzie funkcja Travel Assist, która integruje kilka systemów i funkcji bezpieczeństwa. Po ich połączeniu samochód może automatycznie zahamować, utrzymywać się na pasie ruchu, podążać za innymi pojazdami w korku lub monitorować ruch uliczny przed sobą - podaje Volkswagen Poznań.

System cyfrowy pojazdu w nowym aucie będzie też chroniony przed atakami hakerskimi czy wyciekiem danych. Pojazd jest dostępny w wielu klasach wagowych, różnych długościach i wysokościach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro