Reklama

Niezwykła pasja wielkopolskiego policjanta. Należy do jednej z najważniejszych takich grup na świecie

fot. Bartosz Janiczek
fot. Bartosz Janiczek

Odgrywa rolę legionisty rzymskiego z drugiej połowy I wieku n.e. czasów panowania cesarza Wespazjana.

Młodszy aspirant Karol Walkowiak na co dzień pełni służbę w Zespole ds. wykroczeń Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. Zajmuje się prowadzeniem postępowań wyjaśniających w sprawach o wykroczenia, a także reprezentuje te sprawy w sądzie jako oskarżyciel publiczny. Po godzinach wielką pasją funkcjonariusza jest historia. Interesuje się nią od lat, zwłaszcza starożytnym Rzymem. Jak przekazano, zgłębiając swoją pasję, natknął się na stronę grupy rekonstrukcyjnej legionów rzymskich. Zgłosił się natychmiast. Od stycznia 2023 roku jest jej członkiem. Grupa nosi nazwę Legio XXI Rapax (Dwudziesty Pierwszy "Drapieżny").

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

"Karol Walkowiak w legionie odgrywa rolę legionisty rzymskiego z drugiej połowy I wieku n.e. Grupę można spotkać na najważniejszych antycznych imprezach rekonstrukcyjnych w całej Europie, podczas wielu lokalnych pokazów, a nawet natknąć się na nie podczas marszowych wypraw. Młodszy aspirant Karol Walkowiak zaraża swoją pasją najmłodszych, prowadząc zajęcia dla uczniów klas szkół podstawowych oraz średnich gdzie prezentuje wyposażenie rzymskiego legionisty i opowiada o starożytnym Rzymie"- informuje podkom. Monika Curyk, oficer prasowy policji w Gostyniu.

Priorytetem Legio XXI Rapax jest poprawność historyczna odtwórstwa. Współczesne przedmioty są zakazane w obozie, także wewnątrz namiotów, gdzie odtwórcy legionu śpią. Używają komend w łacinie restytuowanej - formie najbardziej zbliżonej do wymowy Rzymian.

"Młodszy aspirant Karol Walkowiak podczas rekonstrukcji przemienia się w Qvintvsa Valerivsa Accvsatora, ostatni człon tzw. cognomen, w dosłownym tłumaczeniu oznacza oskarżyciel, co ma bezpośrednie odzwierciedlenie w wykonywanym zawodzie" - dodaje rzeczniczka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro