Reklama

Bardzo niebezpieczna roślina pojawiła się pod Poznaniem

fot. Straż Miejska w Murowanej Goślinie / FB
fot. Straż Miejska w Murowanej Goślinie / FB

Są pierwsze zgłoszenia.

O niebezpieczeństwie informują w mediach społecznościowych strażnicy miejscy z Murowanej Gośliny. "Jak co roku pojawia się ta bardzo ekspansywna i niebezpieczna roślina. Mowa tu o Barszczu Sosnowskiego, który to występuje również na terenie naszej gminy. W związku z tym że mamy już pierwsze zgłoszenia o pojawieniu się rośliny jak i o bliskich spotkaniach z nią oraz poparzeniach" - przekazują.

"Prosimy zwracać szczególną uwagę podczas spacerów, wśród pól i łąk, a także wszelkich osadników wodnych. Roślina jest niebezpieczna również na odległość. Jeżeli zauważą Państwo prosimy o zgłaszanie do Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Straży Miejskiej i zachowanie daleko idącej ostrożność" - dodali.

W tym sezonie nie dotarły do nas jeszcze informacje od służb, by na terenie Poznania odnotowano przypadki obecności tej niebezpiecznej rośliny. W ubiegłych latach pojawiała się m.in. na Morasku oraz przy ulicy Bydgoskiej.

Barszcz Sosnowskiego to roślina z rodziny selerowatych. Może osiągać nawet 4 metry wysokości. Jest zielona u góry i pokryta fioletowymi plamkami na dole. Charakteryzuje się szerokimi liśćmi o zaostrzonych końcówkach oraz białymi kwiatami zebranymi w duże baldachy. Jeśli zobaczymy taką roślinę - nie wolno jej dotykać! Może się to skończyć poparzeniami II i III stopnia. Cień jest kluczowy, jeśli chcemy ochronić naszą skórę przed poważnymi oparzeniami. Dopiero po kontakcie ze słońcem na naszej skórze pojawiają się bardzo poważne oparzenia. Jeśli już pojawią się pęcherze - trzeba udać się do lekarza, nie można ich samodzielnie przebijać. Ślady po oparzeniach mogą zostać na naszym ciele do końca życia.


#sm

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
29℃
18℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
22.43 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro