Reklama

Rozpoczęły się wakacje i duży remont w centrum Poznania. Przez dwa miesiące nie pojadą tu tramwaje!

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

Z utrudnieniami przez najbliższe dwa tygodnie muszą się też liczyć kierowcy.

22 czerwca rozpoczął się remont torowiska na moście Dworcowym i wymiana rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Roosevelta, Głogowskiej i Matyi (węzeł Most Dworcowy). Prace będą prowadzone także na rondzie Starołęka.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji będą obowiązywały do 1 września. "Zostały one tak przygotowane żeby zmniejszyć niewątpliwe niedogodności, z którymi będzie trzeba się liczyć" - podkreślał Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.

"Poznań dba o stan infrastruktury służącej komunikacji tramwajowej. Konieczne do przeprowadzenia remonty torowisk mają na celu podniesienie ich jakości i trwałości. Przeprowadzone teraz prace będą procentowały w przyszłości, zapewniając pewny, wygodny, bezpieczny i sprawny przejazd tramwajem" - tłumaczył.

"W wakacje zostaną przeprowadzone kolejne planowane remonty torowisk. Przygotowany wspólnie z MPK Poznań plan remontów został tak opracowany, żeby prace były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i pasażerów transportu publicznego" - mówił Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Jak już informowaliśmy, węzeł tramwajowy Most Dworcowy będzie kompleksowo remontowany po wielu latach intensywnej eksploatacji, dlatego zakres prac obejmuje między innymi wymianę konstrukcji torowiska. "U zbiegu mostu oraz ulic Głogowskiej i Roosevelta nastąpi montaż nowych torów z wbudowaniem rozjazdów. Na moście z kolei nie tylko będą wymieniane szyny, ale także nawierzchnia drogowa w torowisku i system sterowania zwrotnic. Zostaną także przeprowadzone prace przy sieci trakcyjnej zasilającej tramwaje w prąd. Zakres prac nie obejmuje peronów przystankowych" - tłumaczy Trzebiatowski.

"W rejonie ronda Starołęka planowana jest wymiana znajdującej się obecnie w bardzo złym stanie technicznym południowej części węzła rozjazdowego (od strony Starołęki) wraz z przejazdem przez torowisko w obrębie ronda. Nastąpi też wymiana nawierzchni torowej i drogowej na skrzyżowaniu ulic Starołęckiej i Fortecznej przy wjeździe i wyjeździe tramwajów z pętli Starołęka PKM" - dodaje.

Jak wskazuje, roboty w rejonie mostu Dworcowego spowodują, że nie będzie możliwości prowadzenia ruchu tramwajowego od skrzyżowania ulic Matyi i Towarowej w kierunku mostu Dworcowego i na samym moście, a także w ciągu ulicy Roosevelta (od Bukowskiej w kierunku do mostu Dworcowego) i Głogowskiej (od mostu Dworcowego do przystanku Dworzec Zachodni włącznie). "Komunikację tramwajową na ulicy Głogowskiej (od Hetmańskiej do Dworca Zachodniego PST) zapewni linia nr 14, która będzie kursowała z podwojoną częstotliwością oraz dodatkowa linia nr 97 skierowana z Piątkowskiej do Głogowskiej / Hetmańskiej i dalej przez rondo Starołęka, rondo Żegrze, os. Lecha, rondo Śródka i centrum miasta na Os. Sobieskiego" - zapowiada rzecznik.

Tramwaje nie będą mogły przejechać również przez remontowane rondo Starołęka w kierunku Starołęki. Jak przekazano, dla zapewnienia połączenia od Starołęki PKM do miasta wzdłuż ulicy Starołęckiej będzie kursować tramwaj wahadłowej linii numer 93. Natomiast linie tramwajowe numer 13 i dodatkowa linia nr 92 (z placu Wielkopolskiego przez centrum, ulicę Królowej Jadwigi, Rataje i Hetmańską) będą dojeżdżać do pętli Unii Lubelskiej, z której transport w rejon Starołęki Wielkiej, Głuszyny i Sypniewa zapewni dodatkowa linia autobusowa nr 153.

Z utrudnieniami powinni liczyć się również kierowcy.

"W rejonie mostu Dworcowego nastąpi zwężenie jezdni. Utrzymany zostanie ruch w relacji z ulicy Roosevelta w Głogowską, jednak kierowcy nie będą mogli przejechać na wprost w przeciwnym kierunku (od Górczyna w stronę Kaponiery). Możliwy będzie skręt z Głogowskiej na Most Dworcowy w kierunku Matyi oraz z Matyi w Roosevelta. Zalecany objazd ulicami Ściegiennego, Arciszewskiego, Reymonta, Grunwaldzką oraz Królowej Jadwigi i Niepodległości" - przekazuje rzecznik.

Zamknięta zostanie również ulica Forteczna przy zajezdni tramwajowej. Kierowcy powinni korzystać z tras alternatywnych, np. ulicą Bystrą.

Jak pojadą tramwaje i autobusy sprawdzić możemy tutaj.
Przy okazji przypominamy, że wraz z początkiem wakacji obowiązuje też wakacyjny rozkład jazdy. Wiele tramwajów i autobusów pojedzie inaczej. Pisaliśmy o tym tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
29℃
18℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
22.43 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro