Reklama

Uniewinniono policjantów, którzy w Antoninku postrzelili 39-latka chorego na schizofrenię

fot. Ewelina Dernoga / WTK
fot. Ewelina Dernoga / WTK

Wyrok zapadł w piątek.

32-latek i 46-latek byli oskarżeni o przekroczenie uprawnień i spowodowanie obrażeń powyżej 7 dni, a 31-latek usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień i spowodowania ciężkich obrażeń ciała. Zdaniem prokuratury użycie broni w tym przypadku było nieuzasadnione. Funkcjonariuszom groziło do 5 lat lub nawet do 15 lat więzienia.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W piątek zapadł nieprawomocny wyrok w tej sprawie. Policjantów uniewinniono wskazując, że nie strzelali, by zabić. Uznano, że nie przekroczyli uprawnień. Prokuratura już zapowiedziała apelację.

Do zdarzenia doszło w czerwcu 2021 roku. 39-letni mężczyzna szedł zakrwawiony po ulicach Antoninka. Jak później wyjaśniał, okaleczył się nożem do grzybów i szkłem z rozbitej butelki. Zainteresowali się nim przypadkowi kierowcy, którzy wezwali na miejsce policję. W trakcie procesu zapewniał, że w pamięci ma luki, dlatego pamięta jedynie wycelowaną w niego broń. Zapewniał, że nie miał wówczas ani noża ani szkła. Pozbył się ich wcześniej.

Policjanci od początku nie przyznawali się do winy, a więc do tego, że przekroczyli swoje uprawnienia. Twierdzą, że mężczyzna groził im użyciem noża wobec siebie i policjantów. Miał też mówić, że zabierze jednego z funkcjonariuszy do Boga. W pewnym momencie miał zacząć biec w kierunku policjanta, wówczas padły strzały.

W lutym ubiegłego roku Gazeta Wyborcza pokazała nagrania z tego zdarzenia. Początkowo widać na nich, jak zakrwawiony mężczyzna kucając chował się za jednym ze słupów. Po 6 minutach zaczyna biec w stronę jednego z policjantów, a ten do niego strzela. 3 kule trafiają mężczyznę. Po chwili strzela do niego kolejny policjant, choć zdaniem GW, doskonale widzi, że mężczyzna nie jest uzbrojony. Ranny zaczyna uciekać, w końcu strzela do niego trzeci policjant i z bliska, około metra, trafia w brzuch. W ciągu 30 sekund w kierunku chorego mężczyzny oddano 17 strzałów, w tym 5 celnych. Obezwładnili go dopiero kolejni policjanci, którzy pojawili się na miejscu i użyli paralizatora.

Ranny mężczyzna musiał trafić do szpitala, gdzie przeszedł operację ratującą życie. W listopadzie ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, która przejęła sprawę, zdecydowała o umorzeniu postępowania wobec 39-latka ze względu na stan jego zdrowia psychicznego. Początkowo postawiono mu bowiem zarzut kierowania gróźb karalnych wobec policjantów. Równocześnie ta sama prokuratura postawiła zarzuty trzem policjantom, którzy interweniowali wobec 39-latka jako pierwsi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
20℃
Poziom opadów:
5.8 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro