Reklama

Praga i Kopenhaga z Ryanair - kierunki na letnią wycieczkę #ProstozPoznania

Koniec roku szkolnego już dziś, a to oznacza rozpoczęcie wakacji. Dla tych, którzy chcą w tym sezonie poczuć swobodną atmosferę europejskich miast, Port Poznań Ławica poleca szczególnie Pragę i Kopenhagę. Dlaczego? O tym w poniższym artykule.

Zaledwie godzina lotu z Portu Ławica. Tylko tyle dzieli Poznań z Czechami i Danią. To ważna informacja przede wszystkim dla rodzin z małymi dziećmi, które niezbyt dobrze znoszą długie podróże. Szybki transport zapewnia komfort również dla współpasażerów małych turystów. Inną zaletą wspólną dla Pragi i Kopenhagi jest ich niepowtarzalny, kameralny klimat. Panuje tu aura swobody, którą szybko podchwycają podróżni. W­­ takich warunkach można naprawdę odpocząć.

Praga z ciekawymi zabytkami i rzeźbami, dystansem do siebie i knedlikami
Czeską otwartość widać jak na dłoni - zarówno w sposobie bycia Czechów, jak i w elementach architektury miasta. Jest tu niezwykle różnorodnie i pewnie dlatego każdy, kto tu przyjeżdża, może czuć się jak u siebie. Albo chociaż jak podczas wizyty u starego, dobrego przyjaciela.

Na początek wycieczki polecane jest przejście Traktem Królewskim. Jest to szlak turystyczny, wzdłuż którego znajdują się najważniejsze zabytki miasta. Droga oznaczona jest strzałką na chodniku z napisem "Srebrna Linia", więc turyści nie mają problemu z jej znalezieniem. Można w ten sposób szybko zwiedzić kultowe miejsca na turystycznej mapie Pragi, w tym: Stary Rynek, Most Karola, Brama Prochowa czy Zamek Praski. Schodząc nieco ze szlaku, widać inne perełki. W stolicy Czech aż roi się od rzeźb i pomników. Nie są to jednak typowe obiekty, które można spotkać w każdym mieście. Przykładem jest tu ruchoma głowa Franza Kafki. Instalacja mierzy ponad 10 m, zbudowana jest z 42 paneli ze stali nierdzewnej i wykorzystuje mechanizmy zaczerpnięte z automatyki przemysłowej i robotyzacji.

Czesi znani są z nietuzinkowego poczucia humoru i dystansu do siebie. Można go doświadczyć, zagłębiając się w mniej turystyczne rejony miasta. Warto wybrać się do lokalnej restauracji z dala od centrum, żeby poczuć tę swobodę. A jeżeli jesteśmy już w knajpie, koniecznie trzeba skosztować czeskiej kuchni. Co zamówić? Oczywiście knedlika z wieprzowiną i kapustą, czyli króla głównych dań kuchni czeskiej. Innymi kultowymi potrawami do wypróbowania są: smażony ser, polędwica wołowa z marchewką, selerem i pietruszką, gulasz, smażony ser. Natomiast koneserzy słodkich smaków powinni spróbować trdelnika. Jest to drożdżowe ciasto opiekane na ruszcie opalanym węglem. Następnie posypane cynamonem i cukrem. Wypiek dostępny jest w niektórych miejscach w wersji z lodami. Uczta dla podniebienia gwarantowana.

Kopenhaga z hygge, rowerami i niezwykłymi dzielnicami
Uważane za miasto szczęśliwych ludzi, pełne tolerancji, życzliwości i swobody. Taka jest Kopenhaga zarówno w oczach podróżnych, jak i mieszkańców miasta. A to najlepsza wizytówka tego miejsca.

Chociaż w Kopenhadze panuje klimat morski i przez większość czasu jest zimno, deszczowo i ciemno, można jednak poczuć tutaj autentyczne ciepło. Wszystko za sprawą "hygge", czyli filozofii życia Duńczyków, dzięki której są oni uznawani za jeden z najszczęśliwszych narodów świata. Polega ona m.in. na celebrowaniu prostych czynności, sprawianiu sobie drobnych przyjemności, skupieniu się na "tu i teraz" oraz na otaczaniu się ludźmi, przy których można się czuć swobodnie. Chociaż na ogół hygge praktykowane jest w zaciszu domowego, duńskiego ogniska, to przyjezdni również mogą doświadczyć tego klimatu w przestrzeni publicznej. Wystarczy przejść się po mieście, zajrzeć do lokalnej kawiarni czy restauracji, by od progu poczuć atmosferę wolności, spokoju i bezpieczeństwa.

Najlepszy środek transportu do zwiedzania Kopenhagi to rower. Można go wypożyczyć w jednym z punktów rozlokowanych w mieście, wsiąść na niego i ruszyć w drogę, a przy okazji poczuć się trochę jak kopenhażanin. Ścieżek rowerowych jest tutaj całe mnóstwo. Niektóre z nich biegną wzdłuż Morza Bałtyckiego, inne prowadzą przez ciekawe zakątki miasta, jak np. przez Norrebro. To eklektyczna dzielnica pełna różnorodnych barów, restauracji, ulicznej muzyki, pchlich targów. W 2021 roku serwis "Time Out" uznał ją za "najfajniejszą dzielnicę na świecie". Wprawdzie minęło od tego czasu już 3 lata, ale tytuł jest nadal aktualny. Inną dzielnicą, którą warto zwiedzić rowerem, jest Christianshavn - znane również jako Wolne Miasto Christiania. To offowe miejsce z kolorowymi domkami, muralami i kanałami wodnymi.

Z poznańskiej Ławicy można polecieć również do innych miejsc - zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Lista aktualnych lotów znajduje się pod adresem: https://poznanairport.pl/loty/mapa-polaczen/. Natomiast na terenie lotniska znajdują się udogodnienia dla podróżnych, z których warto skorzystać dla pełni wakacyjnego nastroju, w tym: Fast Track, salonik Business Executive Lounge, VIP Gate oraz parking.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro