Reklama

Gniazdo bielików runęło na ziemię. "Gałąź na której było wsparte nie wytrzymała"

fot. Cezary Brodziak KOO
fot. Cezary Brodziak KOO

Pisklęta dochodzą do siebie pod Poznaniem.

Każdego roku wiosną leśnicy dokonują przeglądu zasiedlenia gniazd ptaków wymagających ochrony strefowej. Podczas tegorocznego przeglądu w Nadleśnictwie Góra Śląska okazało się, że jedno gniazdo spadło na ziemię.

"Było to wieloletnie gniazdo bielików z dwoma pisklętami. Młode nie ucierpiały podczas upadku, ale groziło im niebezpieczeństwo ze strony drapieżników lub śmierć głodowa. Po oględzinach ich kondycji zdrowotnej można było przypuszczać, że gniazdo spadło kilka dni temu" - mówi Barbara Chrystman-Kurzawa, rzecznik prasowy z Nadleśnictwa Góra Śląska.

Ptakami zaopiekował się Cezary Brodziak z Komitetu Ochrony Orłów. "Dorosłe bieliki każdego roku wzmacniają konstrukcję swojego gniazda i rozbudowują je, co sprawia, że jest ono co raz cięższe. To gniazdo miało ok. 2 metrów wysokości, gałąź na której było wsparte nie wytrzymała ciężaru i złamała się. Pisklęta przewiezione zostały do ośrodka rehabilitacji zwierząt mieszczącego się przy Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu. Na miejscu zostały zbadane przez lekarza weterynarii, są zdrowe, ale osłabione. Kiedy podrosną, zostaną wypuszczone na wolność" - informuje Ada Bończyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

"Tym razem była to nietypowa sytuacja, jednak właśnie mamy czas podlotów. To młode ptaki, które już opuściły gniazdo, ale wciąż znajdują się pod opieką rodziców. Są przez nich regularnie karmione, a same potrafią już czasem nieco fruwać. Pamiętajmy, jeśli siedzący na ziemi ptak nie jest ewidentnie ranny albo nie znajduje się w bezpośrednim zagrożeniu ze strony pojazdów, albo innych zwierząt - nie ruszajmy go. W razie wątpliwości skontaktujmy się ze specjalistą. Pamiętajmy o tym, by nasza chęć niesienia pomocy, choć jak najbardziej zrozumiała, nie przyniosła szkody zwierzęciu " - przypomina Dariusz Kociubiński, nadleśniczy Nadleśnictwa Góra Śląska.

Jak przekazano, na terenie całego kraju funkcjonuje kilkadziesiąt takich ośrodków specjalizujących się w leczeniu i rehabilitacji dzikich zwierząt

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
29℃
18℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
22.43 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro