Reklama

Kolejne uderzenie w obracających fałszywymi fakturami. Zatrzymano 9 osób

fot. IAS Poznań
fot. IAS Poznań

Akcję przeprowadzono w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku.

Przy sprawie współpracują funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz Centralnego Biura Śledczego Policji. Akcja odbyła się w ramach prowadzonego śledztwa dotyczącego działania grupy zajmującej się obrotem fałszywymi fakturami VAT.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Funkcjonariusze zatrzymali 9 osób, przeszukali miejsca ich zamieszkania oraz siedziby firm. Zabezpieczyli sprzęt elektroniczny oraz dokumentację księgową - podaje Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu. - Sam proceder polegał na tym, że w firmach należących do zatrzymanych wystawiano faktury VAT na różne usługi, które nigdy nie były świadczone. Pozwalało to tworzyć tzw. koszty, które następnie wykorzystywano do zaniżania należności podatkowych - mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Szacuje się, że Skarb Państw mógł stracić na tej działalności ponad 2 mln złotych. Zatrzymani usłyszeli zarzuty posługiwania się fałszywymi dokumentami księgowymi oraz przestępstwa karno-skarbowego.

Była to kolejna odsłona śledztwa trwającego od dłuższego czasu. Grupa miała działać od 2017 do 2023 roku na terenie Polski. Szacowane straty Skarbu Państwa to ponad 26 mln zł. W sprawie łącznie podejrzanych jest już 40 osób. Dodatkowo ustalono, że grupa mogła "wyprać" około 15 mln zł. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie o wartości ponad 4 mln zł. Są to nieruchomości, samochody, udziały w spółkach oraz środki pieniężne należące do podejrzanych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
20℃
Poziom opadów:
5.8 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro