Niepełnosprawni pełnosprawni w pracy
Mimo kampanii społecznych informujących o ulgach i korzyściach z tytułu zatrudnienia niepełnosprawnych, rzadko kiedy pracodawca decyduje się na przyjęcie takiej osoby. Również sami zainteresowani często nie wiedzą, jak zacząć poszukiwania pracy. Naprzeciw jednym i drugim wychodzi Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, która ma swoją siedzibę także w Poznaniu.
Organizacja, której poznański oddział mieści się na osiedlu na Murawie 11/1, pomaga niepełnosprawnym w poszukiwaniu pracy i zaprasza do korzystania z pomocy swoich specjalistów. W tym celu POPON powołał Centra Pracy, których głównym zadaniem jest zmotywowanie i ułatwienie niepełnosprawnym znalezienie pracy.
W Centrum zainteresowani mają do dyspozycji sprzęt komputerowy, drukarkę i fax oraz dostęp do prasy lokalnej i ogólnopolskiej. Ponadto można skorzystać za darmo z porad prawnika i doradcy zawodowego. W Klubach Pracy specjaliści uczą, jak poprawnie stworzyć CV i list motywacyjny, a także tłumaczą do jakich firm warto zgłaszać swoją kandydaturę. Dodatkowo POPON organizuje spotkania z potencjalnymi pracodawcami, tzw. giełdę pracy. Działa również Internetowa Giełda Pracy (www.popon.pl) z najświeższymi ofertami skierowanymi do niepełnosprawnych.
POPON ma służyć informowaniu potencjalnych pracodawców i pracowników otwartego rynku pracy o korzyściach, które płyną z zatrudniania osoby niepełnosprawnej. Organizacja robi szkolenia i seminaria dla firm oraz reprezentuje ich interesy m.in. w Komisji Trójstronnej, Krajowej Radzie Zatrudniania Osób Niepełnosprawnych, Radzie Nadzorczej PFRON.
Społeczeństwo często traktuje osoby niepełnosprawne w kategoriach nieefektywnego pracownika. Uświadomienie jak postępować z ludźmi w niepełni sprawnymi, ma przełamać te stereotypy.