Reklama

Drzewo samoistnie przewróciło się na osiedlu. Powód? Zjawisko rzadkie w Polsce

fot. Czytelniczka
fot. Czytelniczka

Chodzi o wierzbę, która w sobotę przewróciła się na osiedlu Armii Krajowej.

O sprawie w weekend informowała nas Czytelniczka. Jak pisała, drzewo przewróciło się nagle około 18.30 generując wielki hałas i całe szczęście, że nikogo nie było w pobliżu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Ratajska Telewizja Kablowa rozmawiała na temat drzewa z przedstawicielem Spółdzielni Osiedle Młodych. Jak się okazuje, wierzba nie była przewidziana do wycinki. Drzewo nie miało bowiem żadnych zewnętrznych oznak wskazujących na to, że może się przewrócić czy rozłamać. Dopiero po tym, jak drzewo wylądowało na ziemi zobaczono, że w środku pień się rozkładał.

Według Adama Mojżeszewicza, specjalisty od zieleni z SM Osiedle Młodych, do połamania drzewa mogło dojść w wyniku rzadko występującego w Polsce zjawiska "summer branch drop". - Podczas upalnej pogody, przy bezwietrznej aurze dochodzi do obciążenia konarów czy korony wodą. Są za ciężkie i się odłamują. Może to dotyczyć nawet zdrowego drzewa. Najczęściej dzieje się to w południe lub właśnie wieczorami - tłumaczył w RTK. Zjawisko to często występuje w Wielkiej Brytanii.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
20℃
Poziom opadów:
5.8 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro