Reklama

Bardzo dobre informacje dla przyszłych mam. Z tego badania za darmo może skorzystać każda kobieta niezależnie od wieku

zdjęcie ilustracyjne | fot. fezailc z Pixabay
zdjęcie ilustracyjne | fot. fezailc z Pixabay

Chodzi o badania prenatalne.

Badania prenatalne to diagnostyczne testy przeprowadzane u dziecka w okresie płodowym, czyli przed jego narodzinami. Pozwalają na wczesne wykrycie niektórych chorób lub wad rozwojowych. Badania prenatalne umożliwiają rozpoznanie m.in.: zespołu Downa, zespołu Turnera, zespołu Edwardsa, zespołu Klinefeltera, fenyloketonurii, hemofilii, mukowiscydozy, wrodzonej łamliwości kości, rdzeniowego zaniku mięśni, dystrofii mięśniowej.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Jak przekazano, dotychczas diagnostykę prenatalną w ramach NFZ mogły wykonywać kobiety od 35. roku życia. Rozporządzenie Ministra Zdrowia, które weszło w życie 5 czerwca br. zniosło to ograniczenie wiekowe. Obecnie każda kobieta niezależnie od wieku może bezpłatnie skorzystać z programu badań prenatalnych finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

"Rozporządzenie określa terminy, w których należy przeprowadzić nieinwazyjne badania prenatalne. Badania biochemiczne powinny być wykonane między 11. a 14. tygodniem ciąży. USG płodu w celu wykrycia wad wrodzonych należy przeprowadzić w pierwszym trymestrze, również między 11. a 14. tygodniem ciąży, a następnie w drugim trymestrze, między 18. a 22. tygodniem ciąży" - informuje Sebastian Krystek z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

"Jeśli badania nieinwazyjne wskażą na nieprawidłowości w rozwoju płodu i zwiększone ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowych lub wad płodu, pacjentka zostanie skierowana na pogłębioną diagnostykę. Zalicza się do niej poradnictwo i badania genetyczne, a także pobranie materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja, biopsja trofoblastu, kordocenteza)"
- dodaje.

Aby wziąć udział w programie badań prenatalnych wystarczy zgłosić się wraz ze skierowaniem zawierającym informacje o zaawansowaniu ciąży od lekarza prowadzącego do poradni ginekologiczno-położniczej, która realizuje program. W Wielkopolsce jest ich 16 - 13 z nich to placówki położone w Poznaniu i powiecie poznańskim; pozostałe 3 znajdują się w Koninie, Turku oraz Kościanie. Jak przekazano, pełną listę poradni realizujących program wraz z danymi teleadresowymi można znaleźć w serwisie NFZ "Gdzie się leczyć" pod adresem: gsl.nfz.gov.pl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
20℃
Poziom opadów:
5.8 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro