Reklama

Czym jest styropapa i jakie ma zastosowanie?

Połączenie styropianu i papy bitumicznej określa się powszechnie jako styropapa. To materiał izolacyjny, który stosuje się do montażu na dachach płaskich. Jego zastosowanie jest jednak o wiele szersze, na co wpływ mają świetne właściwości izolacyjne - zarówno przeciw utracie ciepła, jak i ochronie przed wilgocią. Oto więcej informacji na temat przeznaczenia styropapy!

Jak powstaje styropapa?

Jak wspomniano powyżej, styropapa jest materiałem izolacyjnym, który składa się ze styropianu podłogowego EPS oraz jednej lub dwóch warstw papy bitumicznej. W zależności od wybranej technologii papa może zostać nałożona na wierzchnią stronę styropapy lub na wierzchnią i spodnią. Każdy pojedynczy panel zawiera zakładkę z papy bitumicznej, by umożliwić zgrzewanie przy montażu i ochronić przed dostawaniem się wody do dolnych warstw dachu. Łączenie styropianu i papy realizowane jest przy pomocy zaawansowanych metod laminowania, co powoduje nierozerwalne połączenie obu materiałów.

Zastosowanie styropapy na dachach płaskich

Doskonałe właściwości izolacyjne i ochrona przed przedostawaniem się wilgoci sprawiają, że styropapa jest świetnym wyborem na dachach o niewielkim kącie nachylenia. Powód jest bardzo prosty - konstrukcje tego typu są narażone na przenikanie wilgoci oraz duże straty ciepła. Styropapa rozwiązuje oba te problemy.

Po pierwsze dzięki zastosowaniu grubego styropianu bardzo dobrze izoluje przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w lecie oraz chroni przed utratą ciepła w zimie. Styropian jest też materiałem bardzo wytrzymałym, co umożliwia swobodne chodzenie po połaci dachowej, a nawet montaż na jego powierzchni dodatkowych konstrukcji np. paneli fotowoltaicznych.

Po drugie papa bitumiczna spełnia rolę izolacji przed wodą i wilgocią. Na dachach płaskich ogromne znaczenie ma zaprojektowanie spadków, którymi woda może być odprowadzana. Dlatego producenci styropapy zapewniają również kliny spadkowe, które pomagają w projektowaniu spadków. Wyzwaniem jest też zima i zaleganie śniegu na powierzchni dachu. Wtedy papa bitumiczna świetnie spełnia swoje zadanie i nie pozwala na przenikanie wilgoci w głąb konstrukcji betonowej.

Dodatkowe zastosowania styropapy

Styropapa wykorzystywana jest nie tylko na dachach płaskich. Korzyści z jej zainstalowania widać też na balkonach, tarasach czy ściany fundamentowe. Na powierzchniach, po których się chodzi (balkony i tarasy) styropapa świetnie sprawdza się zwłaszcza dzięki odporności na ściskanie i wytrzymałości na niskie temperatury. Bardzo dobrze chroni też przed wilgocią. Styropapa stosowana jest też do ścian fundamentowych, które tworzą konstrukcję piwnicy. Bardzo dobrze chronią przed zimnem i izolują nieogrzewane pomieszczenie przed wodą.

Styropapa ma też zastosowanie w budownictwie przemysłowym. Wykorzystuje się ją w izolowaniu hal, magazynów, fabryk i całych centrów logistycznych. Materiał ten stosuje się do wykładania dachów o niewielkim spadku i ścian konstrukcyjnych.

Gwarancję jakości zapewniają jedynie panele styropapy pochodzące od renomowanego producenta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania i powiatu
16℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
13.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro