Reklama

Od 1 lipca w Poznaniu nowe umowy na odbiór odpadów! Co z opłatami?

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Zaczną obowiązywać nowe umowy z firmami odpowiedzialnymi za wywóz śmieci.

Umowy zostały podpisane na trzy lata. Na ich mocy od 1 lipca śmieci w Poznaniu odbierać będą 2 firmy: Remondis Sanitech Poznań (Piątkowo, Stare Miasto i Wilda) oraz FBSerwis (Nowe Miasto, Rataje, Winogrady). - Umowy z wykonawcami zostały przygotowane w taki sposób, by w sytuacji, gdy w sektorze pojawia się nowa firma, zmiana przebiegła niezauważalnie dla mieszkańców. Dla sektorów I i II (Grunwald i Jeżyce - przyp.red.) procedura przetargowa jest w toku, ale nie zagraża to realizacji usługi, którą tymczasowo świadczyć będzie dotychczasowy wykonawca obsługujący te sektory - podkreśla magistrat.

Harmonogramy odbioru odpadów będą dostępne na stronie internetowej (TUTAJ). Miasto zrezygnowało z dystrybucji wersji papierowych.

Bez zmian pozostaje cena. W zabudowie wielorodzinnej to 25 złotych za osobę miesięcznie, a w jednorodzinnej i szeregowej 28 złotych za osobę. Jeśli dysponujemy kompostownikiem, opłata jest obniżana o 2 złote. Nowe umowy nie oznaczają też konieczności składania nowych deklaracji o wysokości opłat za odpady. Bez zmian będą też sektory, na jakie podzielono Poznań. Nie zmienia się też częstotliwość odbioru odpadów

- Dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej i szeregowej odpady nadal gromadzone są w systemie workowo-pojemnikowym. Wykonawcy dostarczają worki do selektywnego zbierania papieru, szkła oraz metali i tworzyw sztucznych, a także pojemniki do odpadów zmieszanych. Jeżeli mieszkaniec zabudowy jednorodzinnej chce gromadzić odpady wszystkich frakcji w pojemnikach (muszą być o pojemności co najmniej 120 litrów), to powinien zgłosić fakt, że dokonał ich zakupu mailowo na adres: [email protected] lub telefonicznie - dzwoniąc pod numer: 61 646 33 44. Wówczas wykonawca obsługujący dany sektor odpowiednio oznakuje pojemniki, a także wstrzyma dostarczanie worków. Decydując się na system pojemnikowy należy pamiętać, że w ten sposób należy gromadzić odpady wszystkich frakcji. Domy wielorodzinne mają wyłącznie pojemniki - zaznaczają urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
27℃
18℃
Poziom opadów:
7.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
23.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro