Reklama

Poznanianka dostała się na prestiżową uczelnię. Astronomiczne czesne może ją pozbawić wielkiego marzenia

Kasia Ratajczak jest skrzypaczką i za kilka miesięcy może zacząć studia na jednej z najlepszych uczelni artystycznych na świecie.

Z prośbą o pomoc zwróciła się do nas sama skrzypaczka. - Kilka miesięcy temu zostałam przyjęta do jednej z najlepszych szkół muzycznych na świecie, do Royal College of Music w Londynie - wyjaśnia. - Spełniło się moje wielkie marzenie. Niestety moja przyszłość w londyńskiej szkole jest bardzo niepewna - dodaje.

Royal College od Music w Londynie to szkoła, na którą każdego roku chcą się dostać tysiące studentów z całego świata. Selekcja jest ogromna, a samo dostanie się na studia w tym miejscu już jest gigantycznym sukcesem. Jednak studiowanie w tym miejscu jest kosztowne, szczególnie jeśli jest się obcokrajowcem.

Poznanianka jest absolwentką studiów w Polsce - właśnie kończy studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Łodzi, ale swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała w poznańskich szkołach muzycznych, bo właśnie z Poznania pochodzi. Teraz przed nią szansa na rozwój i prestiżowe wykształcenie, które może otworzyć jej drzwi do sal koncertowych na całym świecie. Jest tylko jeden problem - pieniądze.

- Brexit zmienił zasady studiowania w Wielkiej Brytanii. Dla kandydatów pochodzących z krajów Unii Europejskiej koszty edukacji znacznie wzrosły, a programy wsparcia (kredyty, stypendia) zostały zawieszone. Roczne czesne w Royal College of Music wynosi 30 600 funtów (ok. 160 000 złotych). Szkoła trwa dwa lata. Do tego dochodzą wydatki związane z utrzymaniem. Nie jestem w stanie samodzielnie sfinansować nauki. I chociaż szukam dotacji w programach stypendialnych, konkursach, instytucjach kultury, desperacko wręcz podejmuję próby zdobycia środków, wciąż nie zebrałam potrzebnej kwoty - wyjaśnia.

Przyjaciel skrzypaczki nakręcił o niej krótki film, a na portalu pomagam.pl utworzono zbiórkę na spełnienie jej wielkiego marzenia. Pomóc można TUTAJ.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
29℃
18℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
22.43 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro