22 lata temu rozpoczęła się budowa Starego Browaru
To od lat jeden z symboli Poznania.
Choć młodzi poznaniacy nie pamiętają jak wyglądało skrzyżowanie ulic Półwiejskiej i Kościuszki 22 lata temu, wielu mieszkańców doskonale kojarzy to miejsce jeszcze sprzed powstania Starego Browaru. Kiedy zaczęła się jego historia?
W 1998 roku spółka Grażyny Kulczyk Fortis "Nowy Stary Browar" wykupiła od firmy Lech Browary Wielkopolskie nieruchomości przy ulicy Półwiejskiej. Konieczne stało się też wykupienie gruntów w okolicy, a po tym, w 2002 roku, budowa Starego Browaru wystartowała.
Plac budowy pod inwestycję przekazano wykonawcy, firmie PORR Projekt Und Hochbau A.G., dokładnie 29 maja 2002 roku. Jeszcze tego samego dnia na teren przy Półwiejskiej zaczęły przyjeżdżać ciężarówki. Pierwszą łopatę wbito tu 1 czerwca 2002 roku, a już w tydzień po podpisaniu umowy roboty ziemne szły pełną parą. 14 czerwca ruszyło natomiast wyburzanie części budynku produkcyjnego.
29 czerwca miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję. Brali w niej udział m.in. Grażyna Kulczyk, ówczesny prezydent Poznania Ryszard Grobelny oraz ojciec Jan Góra. Wszystko odbyło się z dużą pompą, a jednym z punktów programu była plenerowa premiera opery "Rigoletto" w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego wystawiona w Parku im. Dąbrowskiego.Budowa pierwszej części Starego Browaru przebiegła zgodnie z planem i zakończyła się w 2003 roku. Początkowo mieściło się tu ponad 100 sklepów, restauracje i kawiarnie. W kwietniu 2004 roku otwarto Dziedziniec Sztuki w obiekcie, a w marcu 2007 roku - drugie skrzydło, które ma już 17 lat.
Dziś Stary Browar to jeden z symboli współczesnego Poznania. Od 2015 roku jego właścicielem nie jest już spółka Grażyny Kulczyk. Obiekt sprzedano za przybliżoną kwotę 290 mln euro, a jego właścicielem został fundusz Deutsche Asset & Management zajmujący się inwestowaniem na rynku nieruchomości.