W Invimed Poznań trwają zapisy do ogólnopolskiego programu refundacji in vitro!
W Dzień Dziecka ruszył długo wyczekiwany rządowy program refundacji in vitro. Ogólnopolskie wsparcie ma potrwać do 31 grudnia 2028 r. Wszystkie zakwalifikowane pary będą mogły skorzystać z leczenia niepłodności nie płacąc za procedury i badania.
Klinika Invimed w Poznaniu została wybrane przez Ministerstwo Zdrowia na realizatora programu.
Przez ostatnie lata część par mogła skorzystać ze częściowego wsparcia finansowego samorządów miast, gmin i województw, a w wielu miastach leczenie niepłodności było pełnopłatne.
Program "Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji" daje powszechny dostęp do leczenia in vitro w całej Polsce.
Co będzie finansowane?
Program rządowy - w przeciwieństwie do Programów samorządowych - będzie finansował całą procedurę, obejmując konieczne badania oraz wszystkie niezbędne etapy procedury zapłodnienia pozaustrojowego.
Para ma prawo skorzystać z 6 procedur in vitro, w tym:
-
maksymalnie z 4 cykli in vitro z własnymi komórkami rozrodczymi i dawstwem nasienia,
-
maksymalnie z 2 procedur in vitro z komórkami jajowymi od dawczyń - z możliwością zapłodnienia maksymalnie 6 komórek rozrodczych w ramach jednego cyklu;
-
maksymalnie 6 cykli z dawstwem zarodków (jeden transfer zarodka uważa się za jeden cykl leczenia).
Warunki formalne i medyczne kwalifikacji
Wiek oraz historia medyczna pary to główne kryteria przystąpienia do Programu:
-
Kobiety obowiązuje wiek do 42 lat, natomiast u mężczyzny do 55 lat - w przypadku in vitro z użyciem własnych komórek jajowych i nasienia lub dawstwa nasienia oraz u kobiety wiek do 45 lat, natomiast u mężczyzny do 55 lat - w przypadku procedury in vitro z komórkami jajowymi od dawczyni lub adopcji zarodków.
-
Do Programu kwalifikują się pary, które posiadają dokumentacją medyczną stwierdzającą niepłodność lub nieskuteczne leczenie przez 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do Programu.
Dofinansowanie in vitro adresowane jest do par w związkach małżeńskich i nieformalnych.
W klinikach Invimed po pierwszej procedurze zachodzi w ciążę 6 na 10 par, które zostają szczęśliwymi rodzicami.
Rodzicielstwo niegenetyczne
W przypadku kiedy para korzysta z dawstwa: nasienia, komórek jajowych lub zarodka wymagana jest opinia psychologa, który potwierdzi gotowość do rodzicielstwa niegenetycznego.
Onkopłodność
Program rządowy obejmuje również pacjentów onkologicznych. Finansowaniem objęte zostały procedury zabezpieczenia komórek rozrodczych przed lub w trakcie leczenia onkologicznego i obejmuje: zabieg pobrania, mrożenie i przechowywanie komórek rozrodczych.
Kryteria wiekowe:
-
nie ukończony 40 r.ż. u kobiet,
-
nie ukończony 45 r.ż. u mężczyzn.
Ci pacjenci będą przyjmowani w ośrodkach realizujących program poza kolejnością.
Finansowanie in vitro a wcześniejsze procedury
Z Programu mogą skorzystać pary, które wcześniej korzystały z procedury in vitro, a w ramach leczenia ich zarodki były kriokonserwowane i przechowywane, przysługuje im także kriotransfer.
Wiek w dniu zgłoszenia:
-
u kobiety nie może przekroczyć 45 r.ż.,
-
a mężczyzna nie może mieć więcej niż 55 lat.
Jak zgłosić się do Programu?
Zapraszamy wszystkie pary zmagające się z niepłodnością do wysyłania zgłoszeń przez formularz kontaktowy znajdujący się na stronie https://www.invimed.pl/refundacja-in-vitro-w-polsce