Reklama

W Invimed Poznań trwają zapisy do ogólnopolskiego programu refundacji in vitro!

W Dzień Dziecka ruszył długo wyczekiwany rządowy program refundacji in vitro. Ogólnopolskie wsparcie ma potrwać do 31 grudnia 2028 r. Wszystkie zakwalifikowane pary będą mogły skorzystać z leczenia niepłodności nie płacąc za procedury i badania.

Klinika Invimed w Poznaniu została wybrane przez Ministerstwo Zdrowia na realizatora programu.

Przez ostatnie lata część par mogła skorzystać ze częściowego wsparcia finansowego samorządów miast, gmin i województw, a w wielu miastach leczenie niepłodności było pełnopłatne.

Program "Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji" daje powszechny dostęp do leczenia in vitro w całej Polsce.

Co będzie finansowane?

Program rządowy - w przeciwieństwie do Programów samorządowych - będzie finansował całą procedurę, obejmując konieczne badania oraz wszystkie niezbędne etapy procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

Para ma prawo skorzystać z 6 procedur in vitro, w tym:

  • maksymalnie z 4 cykli in vitro z własnymi komórkami rozrodczymi i dawstwem nasienia,

  • maksymalnie z 2 procedur in vitro z komórkami jajowymi od dawczyń - z możliwością zapłodnienia maksymalnie 6 komórek rozrodczych w ramach jednego cyklu;

  • maksymalnie 6 cykli z dawstwem zarodków (jeden transfer zarodka uważa się za jeden cykl leczenia).

Warunki formalne i medyczne kwalifikacji

Wiek oraz historia medyczna pary to główne kryteria przystąpienia do Programu:

  1. Kobiety obowiązuje wiek do 42 lat, natomiast u mężczyzny do 55 lat - w przypadku in vitro z użyciem własnych komórek jajowych i nasienia lub dawstwa nasienia oraz u kobiety wiek do 45 lat, natomiast u mężczyzny do 55 lat - w przypadku procedury in vitro z komórkami jajowymi od dawczyni lub adopcji zarodków.

  2. Do Programu kwalifikują się pary, które posiadają dokumentacją medyczną stwierdzającą niepłodność lub nieskuteczne leczenie przez 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do Programu.

Dofinansowanie in vitro adresowane jest do par w związkach małżeńskich i nieformalnych.

W klinikach Invimed po pierwszej procedurze zachodzi w ciążę 6 na 10 par, które zostają szczęśliwymi rodzicami.

Rodzicielstwo niegenetyczne

W przypadku kiedy para korzysta z dawstwa: nasienia, komórek jajowych lub zarodka wymagana jest opinia psychologa, który potwierdzi gotowość do rodzicielstwa niegenetycznego.

Onkopłodność

Program rządowy obejmuje również pacjentów onkologicznych. Finansowaniem objęte zostały procedury zabezpieczenia komórek rozrodczych przed lub w trakcie leczenia onkologicznego i obejmuje: zabieg pobrania, mrożenie i przechowywanie komórek rozrodczych.

Kryteria wiekowe:

  • nie ukończony 40 r.ż. u kobiet,

  • nie ukończony 45 r.ż. u mężczyzn.

Ci pacjenci będą przyjmowani w ośrodkach realizujących program poza kolejnością.

Finansowanie in vitro a wcześniejsze procedury

Z Programu mogą skorzystać pary, które wcześniej korzystały z procedury in vitro, a w ramach leczenia ich zarodki były kriokonserwowane i przechowywane, przysługuje im także kriotransfer.

Wiek w dniu zgłoszenia:

  • u kobiety nie może przekroczyć 45 r.ż.,

  • a mężczyzna nie może mieć więcej niż 55 lat.

Jak zgłosić się do Programu?

Zapraszamy wszystkie pary zmagające się z niepłodnością do wysyłania zgłoszeń przez formularz kontaktowy znajdujący się na stronie https://www.invimed.pl/refundacja-in-vitro-w-polsce

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
20℃
Poziom opadów:
5.8 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro